Aktuality - Exkurze do Terezína - 14.5.

Exkurze do Terezína - 14.5.

9. 6. 2013

V rámci výuky Holocaustu jsme se letos v květnu vypravili s osmými třídami navštívit památník Terezín. Terezínské ghetto se nachází poblíž Litoměřic, tedy zhruba 1, 5 h cesty od Liberce a bylo původně vybudováno jako obranná pevnost za Josefa II. v 18. století. Během druhé světové války jej zneužili nacisté pro vytvoření židovského ghetta. Na toto místo byli dopravováni Židé, z nichž většina byla později transportována do vyhlazovacích táborů, např. do Osvětimi.

I přesto, že Terezín nebyl koncentračním táborem, jak se někteří domnívají, život Židů zde rozhodně neprobíhal v humánních podmínkách. My jsme navštívili tzv. Malou pevnost, kde nám pan průvodce ukázal jednotlivé cely – pokoje, kde Židé museli přebývat. Také nám velmi detailně popsal podmínky, ve kterých tu museli fungovat. Vedle nesnesitelně malého životního prostoru, nedostatku hygienických podmínek či nemocí museli čelit všudypřítomné šikaně a týraní ze strany nacistů.

Aby si žáci při výuce dějepisu dokázali představit a především uvědomit závažnost problematiky Holocaustu a druhé světové války je nutné jim to přiblížit právě exkurzemi na taková místa.

Mgr. Vlasta Sabáčková