Fotogalerie - Exkurze do Terezína - 14. květen 2013

V rámci výuky Holocaustu jsme se letos v květnu vypravili s osmými třídami navštívit památník Terezín. Terezínské ghetto se nachází poblíž Litoměřic, tedy zhruba 1, 5 h cesty od Liberce a bylo původně vybudováno jako obranná pevnost za Josefa II. v 18. století. Během druhé světové války jej zneužili nacisté pro vytvoření židovského ghetta. Na toto místo byli dopravováni Židé, z nichž většina byla později transportována do vyhlazovacích táborů, např. do Osvětimi.

I přesto, že Terezín nebyl koncentračním táborem, jak se někteří domnívají, život Židů zde rozhodně neprobíhal v humánních podmínkách. My jsme navštívili tzv. Malou pevnost, kde nám pan průvodce ukázal jednotlivé cely – pokoje, kde Židé museli přebývat. Také nám velmi detailně popsal podmínky, ve kterých tu museli fungovat. Vedle nesnesitelně malého životního prostoru, nedostatku hygienických podmínek či nemocí museli čelit všudypřítomné šikaně a týraní ze strany nacistů.

Aby si žáci při výuce dějepisu dokázali představit a především uvědomit závažnost problematiky Holocaustu a druhé světové války je nutné jim to přiblížit právě exkurzemi na taková místa.

Mgr. Vlasta Sabáčková

 

Exkurze do Terezína 001 Exkurze do Terezína 002 Exkurze do Terezína 003 Exkurze do Terezína 004 Exkurze do Terezína 005

←Zpět na seznam fotogalerií

Základní škola Liberec
U školy 222/6
„Sportem ke zdraví, školou k vědění a poznání”