Fotogalerie - EKO program Divizna - 22. duben 2016

Žáci 1. A navštívili Městské středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec DIVIZNA, kde se zúčastnili ekologického výukového programu „Vnímejme svět všemi smysly“.

Po příjezdu do centra a svačině na posilněnou se děti společně v kroužku naučily pohybovou básničku o smyslech. Pomocí této básničky umí vyjmenovat všechny smysly. Po rozdělení na dvě skupiny, jedna skupina zůstala v zahradě DIVIZNY, druhá odešla do lesa.

Skupina v lese prováděla aktivity nejprve navnímání zraku. Zasmáli se u „klamavého obrázku“. Dětem se moc líbilo chodit ve dvojici, kdy jeden vedl a druhý měl zrcátko. Při pohledu do zrcátka viděl, že „jde v korunách stromů“.

Následovaly aktivity zaměřené na vnímání čichu. Děti zavřely oči, čichaly k bylinkám a hádaly jejich název. Nadšeně přivítali možnost namíchat si svůj voňavý koktejl z přírody. Dostaly kelímek, do něj nasbíraly listí, jehličí a kytičky a vnímaly vůni vlastního koktejlu.

Skupina v zahradě prováděla aktivity na vnímání hmatu. V kruhu, se zavřenýma očima hmatem popisovaly předměty, které jim lektorka dala do ruky. Podle zadání vlastnosti hledaly v zahradě předměty, např. drsné, hladké, hebké, těžké.  Jenom hmatem poznávaly předměty schované v krabičce.

Čich si ostřili v bylinkové zahradě, kde čichaly k bylinkám a poznávaly je.

Při aktivitě na vnímání zraku bylo ohromným zážitkem možnosti osahat si desku s Braillovým písmem. Děti viděly, jak vypadají některá písmenav Braillově písmu.

Sluch vnímali pomocí dlouhé klády. Na jedné straně si jeden položil ucho a na druhé straně klády do ní druhý bouchnul dřevěnou tyčkou.

Posledním smyslem, se kterým se děti seznámily, byla chuť. Dozvěděly se, jaké chutě na jazyku máme, a kde je na jazyku vnímáme. Ochutnávali potraviny se zavřenýma očima a poznávaly je.

Na závěr si zahrály a zazpívali písničku na „hudební nástroje“ ze dřeva.  Byly to různě pověšené kusy dřeva a xylofon.

Po návratu „lesní skupiny“ jsme si společně zopakovali, jaké máme smysly,čím a jak je vnímáme.

Pak už následoval návrat do školy.  Počasí, které nám moc nepřálo, zlepšilo nadšení ze zážitků, které si děti z naučného, ale přitom zábavného dopoledne odnesly.

 

Lucie Wiesenbergerová, třídní učitelka

Divizna_001 Divizna_002 Divizna_003 Divizna_004 Divizna_005 Divizna_006 Divizna_007 Divizna_008 Divizna_009

←Zpět na seznam fotogalerií

Základní škola Liberec
U školy 222/6
„Sportem ke zdraví, školou k vědění a poznání”