Fotogalerie - Den otevřených dveří - 16. leden 2016

Naše základní škola slaví v tomto školním roce úctyhodné výročí – 110 let od svého založení. V rámci oslav jsme připravili několik akcí nejen pro současné žáky a jejich rodiče, ale i pro žáky, kteří mají povinnou školní docházkou již za sebou. Proto se v sobotu 16. ledna 2016 otevřely dveře školy a učeben bývalým žákům, zaměstnancům a přátelům školy.

Návštěvníci si mohli nahlédnout do jednotlivých tříd, zavzpomínat na významné doby v historii školy a vrátit se o několik let zpět. V druhém patře hlavní budovy byla připravena expozice „Putování po historii školy“ vytvořená z dobových exponátů, fotografií i živých obrazů. Návštěvníci prošli minulostí školy od počátků v době Rakousko-Uherského císařství, přes 1. republiku, 2. světovou válku, Gottwaldovu éru, Husákovu normalizaci až k současnosti.

Velké pozornosti se těšil vojenský lazaret. Málokdo již dnes ví, že poslední rok druhé světové války, kdy se německá obrana hroutila pod náporem spojenců, byl ve škole zřízen armádní lazaret. A v našem lazaretu měli skutečně všichni napilno. Na lůžku trpěl raněný voják v županu nápadně podobný matikáři panu učiteli Stodolovi, o kterého se staraly dvě sestřičky dvojčata, návštěvníky prováděla podél lůžek a dobových zdravotnických potřeb hlavní sestra Henrietta, vše v místnosti nenápadně pozorovala postava v německém klobouku a kožené bundě a nad vším bděl přísný doktor Tod.  

 Úlevu po opuštění lazaretu vystřídal pocit mrazení v zádech. V další učebně vítala sovětská častuška, mapa a knihy v azbuce, rudé hvězdy, portrét Lenina a „rudý koutek“ – Gottwaldova éra. V expozici „Normalizace“ si přišli na své především pánové. Čekaly na ně 3 démonické bytosti 80. let – okouzlující atletka, krásná celnice a přísná soudružka učitelka. Největšímu zájmu se ale samozřejmě těšily kroniky a staré třídní výkazy, ve kterých návštěvníci hledali své školní „stopy“.

V 1. patře byly otevřeny dveře učeben 1. stupně. Návštěvníky třídami provázeli žáci a žákyně 4. a 5. ročníku. Svou činnost prezentovali i partneři výuky a činnosti školy – hokejový tým Bílí Tygři Liberec, Sokol Horní Růžodol a krasobruslařský oddíl BK Variace Liberec. Unavení návštěvníci si mohli ve školní jídelně odpočinout, občerstvit se, popovídat si a zavzpomínat. Na každého čekalo milé občerstvení. Bylo potřeba načerpat síly, protože prohlídka školy pokračovala na naší „menší budově“ v ulici 28. října. Zde se návštěvníci ponořili do atmosféry pohádek. Protože jsme předpokládali, že na naši „malou“ budovu zavítají především rodiče předškoláčků, věnovaly se paní učitelky informování rodičů o blížícím se zápisu. Děti se rozhodně nenudily, protože na ně čekaly dovednostní soutěže a deskové hry.

Během návštěvy naší školy se tak nenudily starší generace, ani ti nejmenší. Zajímavá setkání prožili i současní učitelé, kteří připravili prohlídku školy. Nejmladší člen pedagogického týmu školy Filip Trdla, který rozvinul svůj herecký talent v improvizovaném vojenském lazaretu jako D.Tod, se svěřil s neobyčejným zážitkem: „Zažil jsem ohromně silnou a dojemnou chvíli, když do našeho lazaretu vešla starší dáma a prohlásila: No takhle to tady skutečně tenkrát vypadalo. Vyprávěla nám, že žákyní školy byla od roku 1938 do 1945. Vzpomínala si, jak do školy přišlo nařízení ukončit výuku. Děti musely opustit školu a okamžitě se třídy měnily v lazaret. V každé třídě bylo 16 lůžek, a ve škole byl dokonce zřízen i operační sál. A následně začaly na nádraží přijíždět vlaky, které přivážely raněné německé vojáky.“

Velké pozornosti návštěvníků se těšily i dvě malé zdravotní sestřičky Eliška a Kristýna Šolcovy z 5.A, které se v lazaretu pohybovaly jak zkušené zdravotnice. Největší péči věnovaly jedinému pacientovi – panu učiteli Stodolovi. „Pan učitel byl bezva. Nechal si od nás všechno líbit. Odebírali jsme mu krev, měřili tlak, obvazovali jsme ho. Ale když jsme mu řekli, že si musíme k panu školníkovi dojít pro rezavou pilku, abychom mu mohli amputovat zraněnou nohu, začal se trochu bránit a pak už jsme ho neviděli. Tak se asi uzdravil.“

Den otevřených dveří přilákal okolo 400 návštěvníků a nenechali si jej ujít ani bývalí zaměstnanci. Školními chodbami se tak opět procházely paní učitelky Honová, Nová, Marie Holečková, Lenka Zikmundová. Podívat se přišli i dva ředitelé, paní Marie Kavanová (v čele školy 1975 – 1979) a pan Jiří Nový (ředitelem 1992 – 2006). Jeden z bývalých absolventů přijel dokonce až z Pardubic, jen aby navštívil svou bývalou školu. Škoda jen, že cestu do školy na výroční den otevřených dveří nenašel nikdo z pozvaných zástupců magistrátu nebo krajského úřadu.

Náš velký dík partnerům, kteří nám pomohli při přípravě dne otevřených dveří. Děkujeme Magistrátu města Liberec, vedení ZŠ Husova a ZŠ Jabloňová.

 

Radek Hanuš, ředitel školy

Prezentace Bílých Tygrů Škola a Bílí Tygři mají již 35 let sportovní třídy Vítejte v 1. republice Expozice 1. republiky Prezentace školních akcí Vítejte ve vojenském lazaretu Lazaret z 2. světové války Sestry v akci Vrchní sestra Henrietta a hlavní lékař Dr. Tod A teď dáme klystýr... Paní ředitelka Kavanová Paní ředitelka se o školu zajímá i po 35 letech Pátrání v třídních výkazech Podívejme se do kronik Pan ředitel J.Nový Paní učitelka Honová před panelem spartakiád Sportovkyně Den otevřených dveří_01 Celnice Pátrání ve výkazech Den otevřených dveří_02 Den otevřených dveří_03 J.Nový a J.Klobušická Den otevřených dveří_04 Den otevřených dveří_05 Den otevřených dveří_06 Den otevřených dveří_07 Den otevřených dveří_08 Soudružka učitelka Vše nejlepší k MDŽ Rudé zátiší Gottwaldova éra Vyzkoušíme si vás v azbuce Prezentace Sokola Dopisujeme si rusky Účes ála Lída Baarová Uvítání na malé budově Předškoláci se přišli podívat Cesta do pohádky Kdo si hraje, nezlobí Den otevřených dveří_09 Den otevřených dveří_10 Judoclub se představuje Děti si vyzkoušely i judo

←Zpět na seznam fotogalerií

Základní škola Liberec
U školy 222/6
„Sportem ke zdraví, školou k vědění a poznání”