Fotogalerie - Den Země - 20. duben 2015

V třetím týdnu v dubnu se všechny třídy naší školy věnovaly projektu "Den Země". Jednotlivé třídy absolvovaly ekologicky zaměřené programy a exkurze...

1.A – O Zemi

1. A  se učila o Zemi na školní zahradě. Děti se seznámily s pojmy pevnina, voda, příroda (živá a neživá), vzduch a slunce. Naučily se základy třídění a recyklace. Ve třídě pak dokončily práci shlédnutím videa a diskusí o nutnosti ochrany planety.

A.Kašpárková, tř. učitelka

 

1.B a 2.B - Film "Planeta Země"

 Program jsme zahájili promítnutím krátkého filmu ,,Planeta Země", ve kterém bylo poukázáno na to, jakým způsobem člověk ničí přírodu. Potom se děti vyjadřovaly ke shlédnutému snímku, který je zaujal a také překvapil. Následující vyuč. hodinu jsme se učili třídit odpad, abychom alespoň trochu pomohli chránit naši planetu. Pracovali jsme na interaktivní tabuli,kde jsme třídili odpad  formou zábavných her. Pracovali jsme ale i se skutečným odpadem, který  jsme přiřazovali ke správným kontejnerům. Také jsme si přečetli článek o třídění odpadu a na závěr jsme si vyrobili papírové reklamní tašky ke Dni Země.

M.Böhmová a L.Johnová, třídní učitelky

  

3.A a 3.B - Kozí farma v Pěnčíně

V pátek 24. dubna se naše třídy vydaly na cestu směr- Jablonec nad Nisou. Pár kilometrů za tímto městem se nachází kouzelná příroda a v ní již několik let funguje výletní areál Pěnčín. Přijíždějí sem návštěvníci nejen z blízkého okolí, ale i z celé republiky. Proč?

Už před několika zde lety zde byla založena druhá největší kozí farma, která se rozrostla i o další domácí zvířata. Takže na pastvinách jsme viděli spoustu ovcí, v ohradách jsme obdivovali nádherného páva a jinou domácí drobotinu. Jak se dříve pracovalo v zemědělství, jsme si mohli prohlédnout v muzeu zemědělských strojů. Historii zdejšího kraje nám přiblížil výklad ve výrobně korálků, ale mnohem zajímavější byla samotná práce s korálky, kdy si mnozí z nás vyrobili i několik originálních náramků. Krásnou exkurzi, která nám ukázala, jak je naše Země kouzelná a bohatá, jsme zakončili výletním okruhem mašinkou v okolí Pěnčína. Byla to nádherná oslava Dne Země se spoustou zajímavých zážitků.

Žáci 3.A a 3.B, S.Sedláková a M.Vágenknechtová, třídní učitelky

 

Třídy 4.A a 4.B - ZOO Dvůr Králové

Rozhodli jsme se oslavit Den Země v ZOO ve Dvoře Králové.  Ve Dvoře Králové je 2 700 exotických zvířat , 16 unikátních pavilonů, proto jsme se nemohli dočkat pátku 24.4., kdy to všechno uvidíme.

Hned na začátku jsme měli domluvenou hodinovou tematickou procházku se zoolektorem mezi výběhy zvířat. V průběhu zajímavého vyprávění o tropických deštných lesích jsme také vyplňovali pracovní listy, které nás vedly k tomu, abychom se dobře dívali a hledali informace přímo u výběhů zvířat. Měli jsme možnost vidět, jak se čistí akvária, poznali jsme i ochočeného Huga - neboli ibise skalního. Po poznání životem překypujícího ekosystému tropického deštného lesa jsme se nasvačili a trochu protáhli v prolézacím hradě.

Po odpočinku jsme se vydali opět mezi zvířátka, šli jsme pěšky po Safari. Krásnou procházku doplňovalo i hezké počasí. Výlet se nám velmi líbil.

Žáci 4.A a 4.B, K.Hejlíková a V.Chlumská, třídní učitelky

 

5.A a 5.B - ZOO Liberec

Předposlední týden v dubnu byl věnován projektu Den Země. Páté třídy se proto ve středu vydaly navštívit zoologickou zahradu v Liberci. Poznávání zvířat jsme spojili se znalostmi z podnebných pásů, kterým jsme se tento rok věnovali v přírodovědě. Zejména jsme si všímali ohrožených druhů zvířat a uvědomili si, jak velký význam zoologické zahrady mají. I přes chladné počasí jsme si tento den náležitě užili.

Žáci 5.A a 5.B, třídní učitelky Mgr. Prokophová Kateřina a Mgr. Radová Šárka

 

6.B - Sběrný dvůr A.S.A.

Třída 6. B se vypravila na exkurzi do Sběrného dvora A.S.A. Všichni jsme se přesvědčili, že toho odpadu z obalu potravin a všech ostatních věcí , všeho co lidé již nepotřebují je opravdu hodně. Pověřený pracovník nás  provedl po celém sběrném dvoře, vysvětlil  všechny technologické postupy třídění a zpracování odpadu. Také nám nabídl rukavice, abychom si mohli třídění odpadu vyzkoušet. Nebylo to zrovna voňavé a tak jsme se dohodli, že se budeme více učit. Odpady zatěžují naši ZEMI, každý z nás však můžeme pomoci při třídění a recyklaci odpadu.

Žáci 6.B, třídní učitelka L.Hájková

 

 

8.A - Josefodolská přehrada

Josefův Důl (Josef. Přehrada) je největší a zároveň nejmladší přehradou v Jizerských horách. Byla postavena na řece Kamenici v letech 1976-1982. Je tvořena dvěma sypanými hrázemi, které jsou vysoké 43m a dlouhé 720m. Voda proudí štolou do úpravny v Bedřichově. Hlavním účelem přehrady je akumulace vody pro výrobu pitné vody pro města Liberec, Jablonec n/N a Českolipsko.

Tato oblast je vítaným cílem turistů, díky krásnému okolí a upraveným přístupovým cestám nabízejícím ideální podmínky pro cykloturistiku. Součástí přehrady je vodní elektrárna.

Náš výlet

V rámci projektového dne Den Země 22.4.2015, jsme se byli podívat na Josefodolskou přehradu osobně. Šli jsme z Bedřichova přes Královku/5km/ až na přehradu, kde jsme měli domluvenou prohlídku s panem hrázným Ševčíkem.

Ze začátku nám pověděl něco o historii přehrady, a potom jsme sešli až na samotné její dno. Celou dobu cesty na dno jsme šli takovým tunelem, kde bylo vlhko celkem zima. Poté nám vysvětlil, jak udržují dostatečný tlak v trubkách /potrubí/, aby voda správně proudila. Pak jsme vyšli opět na hráz přehrady a dokončili besedu s panem hrázným.

Na cestě zpátky jsme se zastavili na Královce a dali si občerstvení (chlapci svíčkovou, děvčata dietní salát) a vyrazili zpět do Bedřichova na autobus.

Myslí, že projekt se nám. velice vydařil a splnil i svůj účel. Poděkování platí i panu učiteli Keršlágerovi, který se s námi této akce zúčastnil.

L Šrámková tř. uč. 8.A

Den Země - Výuka v 1.B_001 Den Země - Výuka v 1.B_002 Den Země - Výuka v 1.B_003 Den Země - Výuka v 1.B_004 Den Země - Výuka v 1.B_005 Den Země - Výuka v 1.B_006 Den Země - Výuka v 2.B_001 Den Země - Výuka v 2.B_002 Den Země - Výuka v 2.B_003 Den Země - Výuka v 2.B_004 Den Země - Výuka v 2.B_005 Den Země - Výuka v 2.B_006 Den Země - Kozí farma, 3.A,B_001 Den Země - Kozí farma, 3.A,B_002 Den Země - Kozí farma, 3.A,B_003 Den Země - Kozí farma, 3.A,B_004 Den Země - Kozí farma, 3.A,B_003 Den Země - Kozí farma, 3.A,B_005 Den Země - Kozí farma, 3.A,B_006 Den Země - Kozí farma, 3.A,B_007 Den Země - Kozí farma, 3.A,B_008 Den Země - ZOO Dvůr Králové_001 Den Země - ZOO Dvůr Králové_002 Den Země - ZOO Dvůr Králové_003 Den Země - ZOO Dvůr Králové_004 Den Země - ZOO Dvůr Králové_005 Den Země - ZOO Dvůr Králové_006 Den Země - ZOO Dvůr Králové_007 Den Země - ZOO Dvůr Králové_008 Den Země - ZOO Dvůr Králové_009 Den Země - ZOO Dvůr Králové_010 Den Země - ZOO Liberec_001 Den Země - ZOO Liberec_002 Den Země - ZOO Liberec_003 Den Země - ZOO Liberec_004 Den Země - ZOO Liberec_005 Den Země - ZOO Liberec_006 Den Země - ZOO Liberec_007 Den Země - ZOO Liberec_008 Den Země - ZOO Liberec_009 Den Země - ASA, 6.A_001 Den Země - ASA, 6.A_002 Den Země - ASA, 6.A_003 Den Země - ASA, 6.A_004 Den Země - ASA, 6.A_005 Den Země - ASA, 6.A_006 Den Země - ASA, 6.A_007 Den Země - ASA, 6.B_001 Den Země - ASA, 6.B_002 Den Země - ASA, 6.B_003 Den Země - Spalovna, 7.A_001 Den Země - Spalovna, 7.A_002

←Zpět na seznam fotogalerií

Základní škola Liberec
U školy 222/6
„Sportem ke zdraví, školou k vědění a poznání”