Fotogalerie - Vernisáž K.Duškové - 20.květen 2013

20. května prožila naše škola dvojnásobnou kulturní premiéru. Žáci, učitelé a návštěvníci školy mohli poprvé obdivovat kresby a obrazy mladé nadějné umělkyně Týny Duškové a zároveň byla škola poprvé svědkem profesionální vernisáže, kterou pro talentovanou mladou malířku zorganizovalo vedení školy.

Pan ředitel školy vysvětlil motivy, které ho vedli k realizaci výstavy: „Bylo pro mě příjemným šokem, když jsem na podzim zjistil, že krásné obrázky, které zdobí kabinety našich učitelek a kanceláře vychovatelek či paní hospodářky, pochází od skromné nevýrazné dívenky z naší třetí třídy. V tu chvíli jsem se rozhodl podpořit její obrovský talent a využít její úžasný potenciál ke kulturnímu osvěžení naší školy. Jsme rádi, že jsme dokázali, že i na sportovní škole věnujeme prostor tak jemné a ušlechtilé věci jako je výtvarné umění

Týnka Dušková je žákyní 3. třídy. Malování se věnuje už 4. rokem pod vedením své učitelky a kamarádky Dity. Výstava v naší škole nebyla její první, své obrázky už vystavovala například na hradu Grabštejn. Ve školní galerii nad tělocvičnou mohli návštěvníci obdivovat kresby a malby Týny Duškové z posledních dvou let a dokonce i ukázku letošní tvorby. Je zřejmé, že Týna nemá svůj oblíbený vyhraněný styl, její učitelka ji správně vede k poznávání různých technik a rozmanitých motivů. Na výstavě tak byly k vidění kresby tužkou a uhlem, malby temperovými barvami, akvarely a další. Týnčiny obrázky jsou plné barev, fantazie a optimismu. Velmi častým motivem obrazů jsou květiny, které malá umělkyně miluje. I proto svou první školní výstavu nazvala „SLUNEČNICE“.

Vernisáž výstavy navštívilo mnoho kamarádek, přátel a fanoušků. Příjemnou atmosféru uměleckého setkání doplnila i čtyřmi skladbami na keyboard Týnčina spolužačka Hanka Krejčová. Významný okamžik Týnky si samozřejmě nenechala ujít její rodina, spolužačky a paní učitelky. Týnka využila příležitosti vernisáže k tomu, aby poděkovala mamince nejen za to, že výrazně pomohla panu řediteli při organizaci a přípravě výstavy, ale především za to, že mladé malířce poskytuje maximální oporu, ochotně jí vozí na výpravy za malířskou inspirací a je jejím největším fanouškem.

Na slavnostní zahájení výstavy mladé malířky se přišel podívat i pan náměstek primátorky města Liberec Kamil Jan Svoboda. Ocenil Týnčino umění, poděkoval za příjemný zážitek a všechny přítomné překvapil, když navrhl, že by bylo hezké, kdyby se další výstava naší malířky mohla uskutečnit v prostorech liberecké radnice.

Návštěvníci výstavy zapisovali své zážitky do návštěvní knihy, ve které si Týna bude moci přečíst mnoho stran hustě popsaných pochvalnými vzkazy. Nejvíce se líbily abstraktní obrazy „Bubliny“ a „Vodní tornáda“, u kterých divák nevěří, že je namalovalo devítileté děvče. Velkému zájmu se těšily i další obrazy: „Slunečnice“, „Orchideje“, „Provence“ nebo „Žirafy“. Když jsme se zeptali malé autorky, který obraz má nejraději, její odpověď nás překvapila: „Lebka“. Je pravda, že tato kresba se vymyká veselému a hravému stylu Týnky. Ale talentovaná malířka dokázala, že umí zpracovat i vážné téma. A především je „Lebka“ důkazem precizní kresby a šikovné ruky Týny Duškové.

Výstava obrazů Týny Duškové byla první školní výstavou, ale pravděpodobně ne poslední. Vedení školy chce v dalších letech dávat prostor v galerii nad tělocvičnou i dalším výtvarně nadaným žákům školy a pan ředitel se nijak netají tím, že galerie školy je pro dílo Týny Duškové otevřeno i do dalších let: „Obrázky naší Týnky mě nadchly veselostí, optimismem i vyspělou technikou provedení. Přiznám se, že hned první obrázek Týnky, který jsem viděl, mě zasáhl a okouzlil. Těším se, že budeme v následujících letech sledovat rozkvět talentu naší nadané žákyně.“

Vernisáž K.Duškové 2013_001 Vernisáž K.Duškové 2013_002 Vernisáž K.Duškové 2013_003 Vernisáž K.Duškové 2013_004 Vernisáž K.Duškové 2013_005 Kristýna Dušková_Růže Kristýna Dušková_Provence Kristýna Dušková_Slunečnice 1 Kristýna Dušková_Ruka Kristýna Dušková_Letošní kresby Kristýna Dušková_Žirafy Kristýna Dušková_Lebka Týna s tátou a bráchou Týna a její učitelka Dita

←Zpět na seznam fotogalerií

Základní škola Liberec
U školy 222/6
„Sportem ke zdraví, školou k vědění a poznání”