Fotogalerie - Exkurze v Elmarco - 18.květen 2012

  Žáci 7.B a 8.A navštívili 18. a 25. května v rámci předmětu „Pracovní činnosti“ libereckou firmu Elmarco. Naskytla se nám mimořádná příležitost na vlastní oči spatřit unikátní výrobu nanovláken, která byla vyvinuta na Textilní fakultě Technické univerzity v Liberci. Firma Elmarco se soustředí na vývoj a export strojů určených pro výrobu umělých vláken s průměrem menším než 1 µm (mikrometr), tedy asi 100 krát užší než lidský vlas.

   Během exkurze jsme byli poučeni o práci s elektronickými mikroskopy. Prohlédli jsme si detailní digitální snímky blechy, vši a dalších pišišvorů a breberek. Paní laborantka nám předvedla v mikroskopické místnosti i 3D fotografie nanovláken, lidských vlasů, povrchu listů květin apod.

    V laboratoři pak na nás čekala unikátní podívaná, kterou zatím moc lidí nevidělo. Byl nám předveden stroj, který z roztoku polymerů vytváří nanovlákna. K našemu obrovskému úžasu jsme viděli, jak se těžko viditelná vlákénka přichytávají na pečící papír. Ano, v této supermoderní laboratoři používají stejný pečící papír jako naše maminky, když v zimě pečou cukroví. A dokonce jsme si kousek pečícího papíru mohli odnést jako suvenýr. Neodnášeli jsme si na něm žádné cukroví, ale tenoučkou vrstvu nanovláken. Ovšem to nejdůležitější si odnášíme v naší paměti … představu, jak vzniká supermoderní technologie budoucnosti, která nalézá uplatnění v lékařství nebo v kosmickém výzkumu.

   Další věc, která nás velmi příjemně překvapila, byla ochota a milý přístup zaměstnanců Elmarca. Ochotně nás zasvěcovali do tajů své výroby, trpělivě odpovídali na naše všetečné otázky a ačkoliv jsme je nejspíš zdržovali od jejich práce, byli nesmírně vstřícní, vtipní a milí.

    Proto děkujeme firmě ELMARCO za umožnění návštěvy a všem zaměstnancům, kteří se o nás starali.

R.Hanuš, vyučující pracovní činnosti v 7.B

Elmarco - poznáváme mikroskopické fotografie Je to blecha nebo ne? 3D fotky z elektronického mikroskopu nás bavily Největší úspěch měla ochranná maska Fešák Dominik Krasavec Tomáš

←Zpět na seznam fotogalerií

Základní škola Liberec
U školy 222/6
„Sportem ke zdraví, školou k vědění a poznání”