Fotogalerie - Výstava k výročí 17.listopadu - 18.11.2009

Ve středu 18. listopadu byla pro žáky naší školy otevřena výstavka k 20.výročí událostí, které nazýváme "Sametovou revolucí". 17. listopadu 1989 se v ulicích Prahy uskutečnilo shromáždění studentů, kteří chtěli uctít památku studentů, kteří zahynuli na počátku německé okupace v době druhé světové války v roce 1939 a zároveň chtěli vyjádřit nesouhlas s nelidskou a primitivní komunistickou vládou a diktaturou v naší zemi. Zástup protestujících studentů tehdy vyrazil do pražských ulic z Albertova na Novém Městě, na vltavském nábřeží u Národního divadla odbočil na Národní třídu, aby směřoval na Václavské náměstí. Na Národní třídě ovšem cestu studentům zablokovali vojáci a policisté v bílých přilbách, se štíty a vodními děly. Po deváté hodině večer pak byli protestující studenti brutálně napadeni, zbiti a mnozí zatčeni. Tato událost podnítila masové protesty a nepokoje po celé zemi a následující zýdny "Sametové revoluce" zlomily vaz čtyřicetileté bolševické diktatuře v naší republice a otevřely pomyslné dveře přicházející demokracii.

Protože dnešní mladé generaci je tato silně emotivní kapitola našich dějin velmi vzdálená (a atmosféra normalizačních let socialistického Československa je pro ně prehistorií), rozhodli jsme se připomenout si nejen listopadovou "revoluci", ale i atmosféru doby před 20 lety tím, že jsme připravili výstavku předmětů a připomínek této doby. Podařilo se vytvořit zajímavou sbírku 97 exponátů, které dodali žáci, učitelé a zaměstnanci školy. Mezi vystavenými předměty se našly takové skvosty jako například populární "céčka", pionýrská zástava naší školy, gramofonové desky, nepopulární nerozbitné socialistické punčocháče, první diskety (velikosti kuchyňského talíře) a další. Do výstavky bylo umístěno i velké množství knížek, mezi kterými se vyjímaly: Čuk a Gek, Timur a jeho parta nebo Malý Bobeš.

Během školního vyučování se na výstavu přišly podívat v doprovodu svých učitelů téměř všechny třídy naší školy. Z vystavených exponátů je nejvíce zaujaly dvě školní kroniky z období normalizace a především nástěnka s fotografiemi učitelů, mezi kterými vévodila fotka pana učitele Stodoly na motorce.

Děkujeme všem, kteří na naší výstavku přispěli nějakým artefaktem. Jsou to: paní učitelky Zikmundová a Sedláková (přinesly každá asi 15 exponátů), dále paní učitelky Radová, Vojčiniaková, Šrámková, Johnová, Böhmová a páni učitelé Hanuš, Kadlečík a Stodola, hospodářka školy paní Wiesenbergerová, Vláďa Glod, Vojta Mendl, Šimon Pajer, Jan Vála, Míra Holas a Luboš Dospěl (všichni ze 3.B), Katka Siabová, Jan Nedvěd, Jan Sokol a Jakub Bittner ze 4.A, Anička Šmakalová z 5.A a Dan Kupec z 5.B

Výstava 01 Výstava 02 Výstava 03 Výstava 04 Výstava 05 Život v diktatuře Pionýrská zástava školy Paní učitelka ukazuje dětem socialistické peníze Paní učitelka Radová popisuje Sametovou revoluci Panenky z 80. let Četba pionýrů Školní kronika Výstava 06

←Zpět na seznam fotogalerií

Základní škola Liberec
U školy 222/6
„Sportem ke zdraví, školou k vědění a poznání”