Aktuality - Vlajka pro Tibet

Vlajka pro Tibet

27. 3. 2022

Každý rok 10. března se naše škola připojuje k podpoře kampaně „Vlajka pro Tibet“. Úřady, školy a instituce nejen v České republice, ale po celém světě si v tento den připomínají vyvěšením vlajky Tibetu krvavé potlačení povstání čínskou armádou v roce 1959. Tibet ztratil svou samostatnost a svrchovanost v roce 1950, kdy zemi napadly vojenské jednotky čínské komunistické armády. Území Tibetu je dodnes okupováno Čínou, tibetské tradice jsou dlouhodobě potlačovány, obyvatelé ponižováni a zotročeni komunistickým režimem. Tibetský nejvyšší představitel a duchovní vůdce dalajláma je nucen žít v exilu a ze zahraničí se snaží podporovat svůj lid.

Kromě toho, že na průčelí budovy školy od rána 10. března vlála pestrobarevná tibetská vlajka, připomněl ředitel školy prostřednictvím rozhlasu žákům význam kampaně a podstatu světového protestu proti čínské okupaci. Žáci 7.B se věnovali tématu okupace Tibetu v celodenním projektovém dni, jehož výstupem byl velký obraz, na kterém žáci vyobrazili motivy z tibetské kultury a historie.

V letošním roce jsme si čínskou okupaci Tibetu připomněli ve stínu událostí na Ukrajině. A více než v minulých letech si uvědomujeme, jak je důležité, aby bezpráví a velmocenská zvůle nebyly přehlíženy či zapomenuty.

ZŠ U Školy