Aktuality - Poznávací zájezd do Osvětimi a Krakova

Poznávací zájezd do Osvětimi a Krakova

28. 11. 2021

Ve dnech 14. 10. a 15. 10. 2021 se žáci devátých ročníků se svými třídními učitelkami a učitelem dějepisu zúčastnili exkurze do Osvětimi a prohlídky Krakova – vše předem pěkně naplánovali pan ředitel a pan učitel Kafka. Ve čtvrtek večer si žáci vyslechli dějepisnou přednášku a shlédli film Schindlerův seznam, jež jim měly přiblížit situaci a připravit je na to, co je v Osvětimi čeká. O půlnoci jsme se společně, již trochu unavení, přesunuli do autobusu a vydali se na naší cestu. Ráno nás čekala podmračená Osvětim. Všichni pozorně naslouchali poutavému českému výkladu našich průvodců, kteří nám ukázali a popsali vše od vstupní brány až po plynové komory a krematoria. Po zhruba dvou hodinách jsme přejeli asi do 3 km vzdálené Březinky, kde naše kroky následovaly stopy lidí z transportů v tomto vyhlazovacím táboře. A nám na těchto místech došlo, jak se dnes máme dobře. Jakmile jsme se v autobuse občerstvili a odpočinuli si během přejezdu do královského města Krakov, vydali jsme se na procházku historickým centrem. Neminuli jsme památky, suvenýry ani místní speciality. Unavení po náročném dni jsme rádi dosedli na svá místa v autobuse a plni silných dojmů se nechali odvézt zpět domů.

Libuše Hájková, třídní učitelka 9.B