Aktuality - CESTA 4: Anglie, Wales, Sev.Irsko, Irsko

CESTA 4: Anglie, Wales, Sev.Irsko, Irsko

9. 6. 2018

V termínu 20.-28.5. 2018 se na další dobrodružnou výpravu do anglofonního světa vydala další skupinka odvážlivců ze sedmých až devátých ročníků. Po úspěšné loňské cestě do Anglie, Skotska a ostrova Isle of Sky jsme se letos vypravili více na západ. Na cestování dálkovým autobusem jsme si zvykli rychle, stejně tak na partu výletníků z Mariánských Lázní, s kterými jsme naše putování podnikli, a tak nám cesta přes Německo, Belgii a Francii rychle utekla. Eurotunelem pod kanálem La Manche jsme se přepravili do Anglie, kde jsme navštívili přístavní město Liverpool známé nejen fotbalem, ale hlavně skupinou Beatles. Navštívili jsme jejich muzeum, prohlédli si město, známé Albert´s Docks a St. Mathews Street. Noc jsme trávili v místním pohodlném hostelu.

Po vydatné snídani jsme se vypravili do Walesu, kde jsme navštívili útulnou vesničku s nejdelším názvem v Evropě. Z přístavu Holyhead jsme se rychlolodí přeplavili do Irska do přístavu v Dublinu odkud jsme se vydali rovnou poznávat krásy Severního Irska. Cestou jsme se zastavili v hlavním městě Belfast, kde nás nejvíce zaujali unikátní nástěnné malby (murals). Navečer jsme se ubytovali na dvě noci na překrásném opuštěném místě v hostelu Whitepark Bay s výhledem na moře a úchvatnou krajinu. První cesta všech vedla na pláž užít si zapadajícího slunka, procházek, přímořského klimatu a ticha.

Náš čtvrtý den jsme zahájili u trosek hradu Dunluce Castle. Pokračovali jsme k jednomu z přírodních divů světa Obrovu Schodišti (Giant´s Causeway), kde jsme také podnikli náš první turistický trek a věřte, že výhledy na čedičové sloupy, divoké zátoky a útesy byly dechberoucí. Další zástávkou byla palírna whiskey Old Bushmills Destillery a na závěr jsme si dali procházku na Carrick-a-rede.

Pátý den jsme již trávili zpět v Irsku na prohlídce staroirského historického kláštera a impozantních keltských křížů (Monasterboice). Nemohli jsme vynechat ani komplex megalitických památek Brú na Boinne s návštěvou hrobky Knowth, kde jsme měli komentovanou prohlídku.  K návštěvě Irska neodmyslitelně patří i důležité historické místo Hill of Tara, jenž jsme si také nenechali ujít. Zážitků bylo opravdu hodně, ale ten největší čekal – ubytování žáků do irských rodin na dvě noci v okolí Dublinu ve čtvrti Swords. Tam si teprve všichni mohli prakticky vyzkoušet své znalosti anglického jazyka. Všem patří má pochvala, zvládli to na jedničku, i když na irský přízvuk si někteří museli zvyknout o trochu déle.

Zbytek našeho zájezdu se nesl ve stejném duchu návštěv zajímavých míst (trek v Národním parku Wicklow Mountains, Glendalough – komplex klášterů, panské sídlo Powerscourt s překrásnými zahradami, nejvyšší vodopád v Irsku Powerscourt Waterfall, celodenní prohlídka hlavního města Dublin s návštěvou Trinity College a proslulou Book of Kells, přeplutí luxusním trajektem zpět do Walesu a přejezd do Anglie s poslední návštěvou přístavního města Portsmouth).

Naše expedice se opravdu povedla, počasí nám nesmírně přálo – přes den ani kapka deště, což na tyto ostrovní země je opravdu ojedinělá výjimka. Všech 51 zúčastněných včetně našich spolehlivých a šikovných řidičů, paní průvodkyně, pedagogického dozoru a studentů si domů odvezlo vedle nových zkušeností, zážitků, fotek a suvenýrů i nově navázaná přátelství a pocit, že učit se cizí jazyk se vždy vyplatí. Bez něj je dnes člověk ve světě ztracen. Každý výlet musí jednou skončit, ten náš se právě uzavřel, ale již nyní se pro mladší žáky do dvou let připravuje tentokrát studijně poznávací zahraniční výjezd do jižní Anglie a Londýna s výukou Aj. Takže se můžete začít těšit. Nezapomeňte navštívit naší fotogalerii, kde se tentokráte opravdu pokocháte.

Veronika N. Švarcrová, vedoucí zájezdu