Aktuality - Výlet školní družiny do Hejnic

Výlet školní družiny do Hejnic

4. 11. 2017

V sobotu 21.října se v Hejnicích konala akce ke Dni stromů, kam směřoval náš první víkendový výlet. Sešli jsme se před odjezdovou halou vlakového nádraží, plni elánu a nadšení, protože jsme ještě netušili, co nás čeká. Vlak nás dovezl do Hejnic, počasí nám přálo, i když sluníčko se na nás ani nepodívalo. Ale nepršelo, což bylo nejdůležitější.

Z nádraží jsme se vydali ke Střední škole hospodářské a lesnické, kde se měla akce konat. Jenže ouha! Nikde nikdo, pusto a prázdno. Před opuštěným areálem školy jsme ale nebyli sami. Byla tam další skupina dětí, několik rodičů se svými ratolestmi. Co teď? Marcelka si vzpomněla, že má v telefonu číslo, na které volala, když zjišťovala, zda se bude platit vstupné. Využili jsme ho a byli jsme úspěšní. Vše se konalo v asi 500 m vzdáleném ekologickém centru STŘEVLIK. Zde jsme dostali mapku a vydali jsme se na prožitkovou stezku „lišky Bystroušky“. Stezka byla dlouhá necelé tři kilometry, a plnili jsme na ní různé úkoly. Například jsme určovali podle spadaných listů druh stromu. Se zavřenýma očima, pouze hmatem jsme měli poznat, co se nachází v jednotlivých otvorech „budky“ - otvory byly tři - byl tam srnčí parůžek, ovčí vlna a „kopýtko“ z divočáka. Procházeli jsme lesní terén se zavázanýma očima, oporou bylo pouze natažené lano. Podle letokruhů jsme určovali stáří stromu, přiřazovali jsme obydlí některým zvířátkům.

Svou odvahu měly děti možnost potrénovat slaňováním na nedaleké skalce. Ale tuto možnost nás mnoho nevyužilo, zkrátka nám ta odvaha chyběla. Cestou do lesa jsme vedle označení trasy nacházeli i fotografie některých živočichů. Poznali jsme sýkoru modřinku, datla, strakapouda, plcha, pavouka křižáka, tesaříka, lýkožrouta, veverku, divokou kočku.

K podzimu patří i výroba budek, krmítek pro ptáčky a také moštování. To vše měly děti možnost vidět po návratu do Střevliku, ale také si to vyzkoušet. A ten mošt, to byla dobrota! A jak by nebyla, když jsme si ho vlastními silami vyrobili. To potom chutná o to víc. No a Kubíček, Julka a Jiřík vyráběli budku – nádhera, povedla se!

Teď již přišel největší a toužebně očekávaný zážitek každého výletu – nakupování. Zkrátka, co nám rodiče dali, to jsme utratili. Zopakovali jsme si, jaký význam mají stromy pro člověka, přírodu, některé živočichy. A protože všechno má svůj konec, už nám zbyla jenom cesta na nádraží a potom vlakem domů k maminkám a tatínkům. Už jsme se na ně moc těšili. A těšíme se i na další výlet příští měsíc.

Za všechny výletníky vychovatelka Radka