Aktuality - Skotsko 2017

Skotsko 2017

20. 5. 2017

Ve dnech 3.-12.4. 2017 se skupinka našich žáků a žákyň ze šestých až osmých ročníků vydala na poznávací zájezd do kouzelného Skotska se zastávkou v Amsterdamu s naší oblíbenou a spolehlivou CK Kristof. Byla to již třetí zahraniční cesta, která motivuje a inspiruje naše žáky k využití anglického jazyka v praxi a zároveň napomáhá k výuce reálií anglicky mluvícího světa, jenž jim přirozenou cestou představuje běžný život tamních obyvatel, odlišnou kulturu, zvyky a tradice. Po úspěšných expedicích do jižní Anglie a Londýna spojenou se školní výukou (září 2015) a po nádherné „poznávačce“ jihozápadní Anglie v Devonu a Cornwallu (jaro 2016) jsme se nyní ocitli na dalekém severu v přenádherném Skotsku.

Aby cesta autobusem nebyla tak dlouhá zpříjemnili jsme si jednu noc tam a jednu noc zpět plavbou a přespáním v kajutách na krásné lodi. Pro všechny zúčastněné to byla premiéra se vším všudy. Naše dobrodružství začalo půldenním výletem po nizozemském hlavním městě Amsterdamu, který jsme poznávali jak z vyhlídkové lodi, tak i pěšky s návštěvou největšího vědeckého muzea Nemo Science Center. Po nalodění a úspěšné imigrační kontrole nás čekala již zmiňovaná šestnáctihodinová plavba do anglického Newcastlu, ze kterého jsme natěšeně vyrazili k neoficiálním hranicím se Skotskem, kde jsme po dobu několika dnů navštívili mnoho zajímavých a historických míst (Hadriánův Val, dům Marie Stuartovny, Rosslyn Chapel, hlavní město Edinburgh noční i denní s překrásným královským palácem Holyrood Palace).

Pěší tůrky jsme absolvovali ve skotském údolí Glencoe  a the Trossachs, na ostrově Skye i kolem známých jezer Loch Katrine a Loch Lomond. Lodí jsme vyrazili za Loch Ness příšerou. Bohužel marně, ani na nás nevykoukla:-) nebo za tuleni v Severním moři. Mezi další zajímavá místa patřila návštěva bývalé vojenské pevnosti Fort William, soustavy zdymadel Neptunovy schody ve Fort Augustu, palírny skotské whisky Ben Nevis a několika fotogenických hradů. Ubytovaní jsme byli v hostelech, hotelech, v rodinách, v buse i na lodi. Nejkrásnějším místem byl ostrov Skye a jeho malebné hlavní město Portree, kde jsme neodolali klasickému jídlu fish and chips.

Zažili jsme kupu dobrodružství, procvičili „anglinu“ a z celého zájezdu si všichni do jednoho odvezli opět velké množství nových zkušeností a zážitků či nově navázaných přátelství. Pro některé z dětí to byl první samotný zahraniční výjezd, ale zvládly to. Takže cestování zdar a budeme se těšit na budoucí cestu 4, rádi bychom do Irska  či do Walesu. Veškerou fotodokumentaci naleznete ve fotogalerii. Tak se pokochejte, stálo to opravdu za to.

Bc. Veronika N. Švarcrová, učitelka AJ