Aktuality - Měsíc knihy

Měsíc knihy

4. 3. 2017

Jak pomoci dětem najít cestu od počítačových her ke knihám? Naše škola se o to snaží průběžně během celého roku, ale v měsíci březnu proběhne ještě více aktivit spojených s knihami a literaturou obecně, protože březen je měsícem knihy a čtenářů.

Uspořádáme besedy nad knihami, seznámíme ostatní s literaturou, kterou právě čteme. Vysvětlíme si rozdíly mezi kvalitní četbou a pokleslými žánry, zaměříme se na „klasiky“ i moderní spisovatele. Pokusíme se o srovnání filmů s jejich literárními předlohami.

V sedmém ročníku znovu proběhne tzv. zážitkové čtení. Ve třídě si nasimulujeme čtenářský kroužek, budeme si čtení užívat a prožívat a společně knihy hodnotit. Žánrově si je vymezíme a zahrajeme si na knihovníka.

Bylo by škoda nenavštívit zdejší městskou knihovnu, která má pro žáky nachystané vlastní programy. Kromě úvodního seznámení s prostorami a celkovou širokou nabídkou knihovny nás čeká např. tématická beseda o praotci Čechovi (rozšíříme si tak povědomí o pověstech, které jsme právě probírali) či interaktivní program přibližující známé dílo K. J. Erbena – Kytici.

6. třídy naváží na loutková představení pohádek, která již odehrály. Tentokrát se pokusí o dramatizace pověstí. Ve vyšších ročnících pohovoříme o udělování různých literárních cen, včetně ceny Magnesia Litera. V rámci jednotlivých třídních kolektivů také „udělíme“ ceny za knihy, které nás nejvíce oslovují.

Věříme, že tyto aktivity žáky zaujmou a většina z nich se přesvědčí o tom, že je hodnotné po knize sáhnout. Pro dovršení inspirace si ještě zajdeme na Veletrh dětské knihy, který se letos koná v červnu v libereckém Koloseu.

Jitka Jánská, učitelka českého jazyka