Aktuality - První pomoc pro prvňáčky

První pomoc pro prvňáčky

29. 1. 2017

Naši prvňáčci prošli na začátku nového roku praktickou odbornou instruktáží v oblasti poskytování první pomoci. Základní škola U Školy tím splnila úlohu pilotní školy v novém projektu organizovaném Záchrannou službou Libereckého kraje s názvem „„První pomoc pro prvňáčky aneb Když nám, medvědům, někdo stůně“. Opět se tak naplňuje dlouhodobá aktivní spolupráce školy a Záchranné služby Libereckého kraje.

Projekt je určen pro žáky prvních tříd. Hlavní myšlenka spočívá v předávání základů poskytování první pomoci nejmladším školákům. Děti se hravou a jednoduchou formou seznámí s pokyny pro poskytování první pomoci. Osvojí si jednoduché postupy pro ošetření člověka při krvácení, popáleninách, zlomeninách či srdeční zástavě a také se naučí správné kroky při volání na tísňovou linku 155.

Ve středu 4. ledna byl projekt zahájen tiskovou konferencí v budově II. základní školy. Pozvaným novinářům objasnili hlavní cíle a smysl projektu zástupce školy, představitel ZZS LK a hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který převzal záštitu nad realizací projektu. Podstatná část projektu se odehrála po ukončení úvodní konference. Pod vedením odborného lektora, se žáci 1.A učili zásadám první pomoci. Základní známky zdravotních potíží lektor dětem přibližoval s pomocí plyšového medvěda, kterému se děti snažily pomoci. Mnohé z dětí během instruktáže prokázaly, že už určité znalosti ví. S lektorem si prošly podrobně postup, jak přivolat postiženému pomoc, vysvětlily si i základní chyby, kterých se dopouští lidé volající na tísňovou linku. Praktická instruktáž děti zaujala a s nadšením se zapojily do jednotlivých praktických nácviků. Největší radost měly z toho, že si mohou vyzkoušet resuscitaci v podobě masáže srdce na tréninkové figuríně. Ve čtvrtek 5. ledna pokračoval program projektu ve třídě 1.B. Děti instruktáží provázela paní Jana Kučerová ze ZZS LK, kterou děti dobře znají z jiných projektů a akcí naší školy.

Zahájení projektu proběhlo bezpochyby úspěšně. Nadšení dětí dokazuje, že téma první pomoci samy vnímají jako důležitou, potřebnou a samozřejmou věc.  Každý ze žáků obdržel od lektorů brožurku "První pomoc pro prvňáčky" a diplom malého zdravotníka. Více než diplom však pro děti znamenají zážitky, dovednosti a znalosti, které si z instruktáže odnesly, a které si pak nadšeně mezi sebou opakovaly, a o kterých odpoledne zaníceně poučovaly své rodiče. Lepší start si asi projekt ani nemohl přát. V následujících týdnech bude pokračovat program na dalších základních školách v Libereckém kraji. Pro naši školu je velkou ctí, že jsme mohli pomoci tento vynikající projekt odstartovat.

Radek Hanuš, ředitel školy