Aktuality - Podzimní zájezd do Vídně

Podzimní zájezd do Vídně

4. 12. 2016

Když se řekne Vídeň, mnohým z nás se vybaví město překypující památkami, obří kolo v Práteru, sachr dort, sídla habsburských monarchů či velkolepé adventní trhy. Pojďte se s námi projít po Vídni tak, jak učinili žáci 7. - 9. tříd ZŠ U Školy.

Vídeň jsme navštívili v první půlce listopadu, takže jsme se ještě nemuseli proplétat davy turistů přijíždějících obdivovat vánoční trhy, přesto jsme už zastihli počátky adventní výzdoby, která metropoli dodávala slavnostní ráz. Osvětlenou radnici (“starší sestru” té naší liberecké), Hofburg a dóm svatého Štěpána jsme spatřili po příjezdu v podvečerních hodinách. Začali jsme nasávat vídeňskou atmosféru, kterou jsme si naplno vychutnali ve dnech následujících.

Druhý den jsme již mohli obdivovat metropoli od rána až do večera. Čekaly nás znovu památky jako Hofburg či dóm svatého Štěpána, tentokrát již v denním světle a s výhledem z věže “Steffi”, který byl umožněn až po zdolání 343 schodů. V kontrastu s těmito starobylými dominantami pak stál Hundertwasserhaus, obytný dům dokládající nesmírnou umělcovu fantazii a tvořivost. Fasáda hýří barvami a o pravých úhlech se nám může jenom zdát. Za zmínku stojí též budova státní opery, divadla, socha vynálezce knihtisku Gutenberga či hotel Sacher.

Vídeň bez nákupů? Nelze! Proto žáci s nadšením přivítali rozchod na téměř dvoukilometrové Mariahilfer Strasse, jejíž oba okraje jsou lemovány obchody nejrůznějších světoznámých značek. Další rozchod byl na Naschmarktu, nejhezčím rakouském trhu s potravinami a delikatesami, přeplněném stánky a hlasitě volajícími obchodníky.

Poslední den jsme se kochali zámkem Schönbrunn a jeho rozlehlým parkem s mnoha uličkami a Neptunovou kašnou. Přepychová habsburská letní rezidence bývá nazývána též “rakouská Versailles”.

Pak už zbýval poslední pohled z vrchu Kahlenberg (jehož svahy jsou osázeny vinicemi), poslední pohled na město, jímž protéká Dunaj, na město, které oplývá romantickou atmosférou, na město, které si vás podmaní svou nesmírnou krásou.

Jitka Jánská, vyučující německého jazyka