Aktuality - Pasování prvňáčků na čtenáře

Pasování prvňáčků na čtenáře

6. 7. 2016

V červnu se konala tradiční slavnostní akce v 1. třídách - Pasování prvňáčků do řádů čtenářského. Chlapci a děvčata z 1. tříd tak oslavili svůj celoroční úspěšný "boj" s abecedou.

Ve čtvrtek 16. června prošli slavnostním uvedením mezi čtenáře žáci 1.B. Slavnost se konala v jejich třídě za přítomnosti rodičů, sourozenců, babiček, dědečků a dalších přátel a hostů.  Děti si připravily říkanky, kterými prokázaly, že záludnosti abecedy úspšně zvládly. Stvrdily slavnostní slib, kterým se mimo jiné povinnosti zavázaly i chránit knížky a pilně číst. Ředitelem školy pak byly mečem slavnostně pasovány do stavu "čtenářského". Od své paní učitelky obdržely šerpu a velkou pochvalu za práci v uplynulém školním roce. A pak následoval očekávaný raut, při kterém si děti i rodiče sdělovali své dojmy a zážitky z prvního školního roku.

27. června proběhlo slavnostní uvedení mezi čtenáře u žáků 1.A. Prvňáčci prokázali své čtenářské umění, když postupně jeden po druhém četli úryvky povídky napsané paní učitelkou. Při čtení vyšlo najevo, že si nejen se čtením úspěšně poradili, ale že je čtení a práce s paní učitelkou ohromně baví. Přesvědčili tak pana ředitele, aby se i v této třídě chopil pasovacího meče a všechny žáky 1.A postupně s pomocí paní třídní učitelky před zraky všech tatínků, maminek a hostů uvedl do říše písmenek, knížek a fantazie.

Slavnostní ceremoniál doplnila paní učitelka příjemnými prezentacemi z průběhu školního roku. Všem bylo jasné, že malí prvňáčci mají za sebou překrásný, kouzelný a nezapomenutelný první školní rok. A slavnost nemohla vyvrcholit lépe - děti si vysloužily za svou celoroční práci od paní učitelky šampaňské (samozřejmě dětské :-), kterým si všichni přiťukli po vítězném školním roce.

Gratuluji všem žákyním a žákům prvních tříd, že úspěšně završili své objevování tajů abecedy. Přeji jim mnoho krásných zážitků s četbou a doufám, že nikdy nebudou líní, aby odkrývání světa fantazie z knížek vyměnili za pohodlné koukání na televizi. Děkuji rodičům, že celý rok svým dětem pomáhali překonávat obtíže spojené s písmenky, slabikami a slovy; a věřím, že i nadále budou podporovat své děti ve čtení. Největší úcta a dík nás všech pak patří třídním učitelkám Liběnce Johnové a Lucce Wiesenbergerové za to, jak skvěle své děti za uplynulý první školní rok připravily.

Radek Hanuš, ředitel školy