Aktuality - Výlet družiny do Zákup

Výlet družiny do Zákup

25. 5. 2016

V sobotu 14. 5. 2016 se děti ze školní družiny vypravily na výlet do Zákup. Nejprve navštívily muzeum Eduarda Helda. Nachází se v něm stálá expozice historie výroby masopustního a karnevalového zboží, která je jediná svého druhu v České republice. Eduard Held založil svou firmu v Zákupech v roce 1884 a ta trvá dodnes. Děti si nejprve mohly v kreativní dílně namalovat svou vlastní masku.

Pak už je čekala prohlídka muzea, kde mohly vidět nejen masky, lampiony, mávátka, karnevalové zboží, ale i obří nasazovací hlavy. Ty si s velkou radostí vyzkoušely. Velké nadšení způsobily i masky Sněhurky a sedmi trpaslíků. V muzeu jsou uloženy originální sádrové formy a první papírové masky postaviček Čtyřlístku přímo od jejich autora Jaroslava Němečka. Kromě toho, jsou v muzeu vystaveny původní stroje z roku 1880, pracoviště úředníka z roku 1925 a stovky sádrových forem. Na expozici masek a karnevalového zboží navazuje Expozice mizejícího času, která zobrazuje život v Zákupech mezi světovými válkami.

Z muzea jsme krátkou procházkou došli na státní zámek Zákupy, kde probíhaly Císařské slavnosti k 100. výročí úmrtí Františka Josef I., který byl předposledním majitelem zámku. Na nádvoří zámku stály stánky s občerstvením a spousta historických řemeslných stánků, kde děti s nadšením utrácely kapesné. Po svačině si poslechly pohádku O diamantovém náhrdelníku, kterou vyprávěla sama princezna. Dokonce si s ní i zatančily. Pak už přijel dlouho očekávaný Císař František Josef I. Děti se měly opravdu na co dívat. Na zámku císaře uvítal zámecký správce, bürgermeister, konšelé a ostrostřelecká garda, která na jeho počest vystřelila uvítací salvu. Císař následně odstartoval jízdu historických kol na ¼ míle o Cenu Rakousko Uherska. V zámku současně probíhala, výstava dobových krojů k 70. výročí založení  Vlastenecko dobročinné obce baráčníků, která je v Zákupech dodnes velmi činná. K velké radosti dětí se na závěr výletu ukázal dětem i zámecký medvěd Medoušek.

Vychovatelka Radka Odvárková