Aktuality - Školou chodil Mikuláš

Školou chodil Mikuláš

13. 12. 2015

Ačkoliv "mikulášský den" letos vyšel na sobotu, děti naší školy nezůstaly ochuzeny o návštěvu delegace ctihodného Mikuláše a jeho andělského a pekelného doprovodu. V pátek 4. prosince se na začátku druhé vyučovací hodiny rozlehlo na naší malé budově zvonění zvonců a rolniček andělů. Pak se ozvalo bušení na dveře a k našim nejmenším spolužákům do 1.A vkráčela impozantní postava v bíločerveném plášti, bílým plnovousem a biskupskou čepicí na hlavě. Spolu s ním pak do třídy pronikli tři umounění čerti a jedna čertice, kteří hned po třídě čenichali, kde sedí nějaký hříšník, který nepíše úkoly nebo ve škole zlobí. Za nimi do třídy vcupitali 4 milosrdní andělé s košíčky plnými dobrot. Mikuláš oslovil děti ve třídě a poslechl si písničky a říkanky, které si děti pro něho a jeho doprovod připravily. Andělé odměnili děti, které Mikulášovi zazpívaly nebo odříkaly nějakou říkanku. Pak Mikuláš rozbalil pergamen se seznamem hříšníků a pokáral všechny, jejichž jména se mu zjevila na listině. Děti slíbily, že se polepší a ti, kteří měli hříšků opravdu hodně, museli podat ruku s čertem na důkaz, že svůj slib polepšení myslí vážně. Mikuláš dětem a paní učitelce poděkoval za pěkné písničky a básničky a slíbil, že se za dětmi za rok přijde opět podívat.

Podobně pak návštěva Mikuláše, andělů  a čertů probíhala v dalších třídách. Mikulášovi se mezi dětmi velice líbilo. Andělé byli nadšení z tak velkého počtu hodných dětí a mohli si křídla utlouci, jak se snažili všem dětem dát nějakou sladkost. Čerti usoudili, že ve škole není žádný tak velký hříšník, aby ho museli transportovat do pekla. Jejich umolousaný vak na hříšníky zůstal prázdný, i když naši školu opouštěli. Pochvalovali si, jaké pěkné písničky děti znají, že "tak pěkně se nehaleká ani doma v pekle". V několika třídách se čerti dokonce roztančili a když v 4.B zahrála paní učitelka jako doprovod svých žáků ne klavír, už to vypadalo, že si čerti odnesou paní učitelku. Protože, jak vysvětlil vůdce čertí smečky Belzebub: "Lucifer nám zakázal v pekle pouštět hudbu, tak by se nám paní učitelka hodila. Obzvlášť, jestli umí vařit pekelný guláš, přikládat pod kotel a hrát karty..."

Čerti tedy odešli s prádnou. Ale věříme, že si odnesou stejně jako Mikuláš a andělé hezké vzpomínky na naše děti. A za rok se s nimi můžeme těšit na shledanou.

Radek Hanuš, ředitel školy

Ps: Děkujeme žákům 9.A za skvělé herecké výkony v průběhu našeho mikulášského dopoledne. V hlavních rolích se představili:

Petr Šafařovský (ctihodný Mikuláš), Luboš Dospěl, Adama Liška, Kuba Nikolič a Terka Šnajdrová (čertovská cháska), Anička Hanzlíková, Hanka Děkanová, Katka Gašparová a Honza Straka (andělé).

Za režii si zaslouží ocenění paní učitelka Šrámková