Aktuality - Život rytířů 13.5.

Život rytířů 13.5.

1. 6. 2015

Gotika a život rytířů za vlády Lucemburků

Ve středu 13.5.2015 naši školu dobyli rytíři. Nebyli to sice skuteční rytíři, ale členové historické skupiny Pernštejni, kteří nás zábavnou formou seznámili s životem v době gotické a za vlády Lucemburků.  Povídali si s námi o době 14. století,  době posledních rytířů. Romantické představy o blahém životě rytířů nám okamžitě vyvrátili ukázkou rytířské výzbroje, která vážila kolem 40 kg. Odvážní žáci si ji celou mohli obléknout a také zjistili, že pohyb v ní nebyl žádná legrace. Dobrovolníci si vyzkoušeli disciplíny rytířského turnaje, dokonce i pasování na rytíře. Hranými scénkami nám herci přiblížili pohled na život v období, kdy na českém trůnu panuje rod Lucemburků (např. Jan Lucemburský u Kresčaku, Karel IV. krotí vzpurné panstvo a buduje silnou říši, Václav IV. - slabý král, Zikmund a husité).  Součástí vystoupení byla ukázka zbraní, zbrojí a oděvů daného historického období. Vystoupení bylo ukončeno šermířským soubojem a besedou o zbraních a životě ve středověku.

Žáci 1. i 2. stupně shlédli toto představení se zájmem. I když zábavnou formou, uvědomili si, že život ve středověku byl velmi obtížný, krutý i nespravedlivý.

Jitka Vojčiniaková, zástupkyně ředitele