Aktuality - Výlet družiny na Grabštejn - 18.4.

Výlet družiny na Grabštejn - 18.4.

8. 5. 2015

V sobotu 18. dubna 2015 navštívily děti školní družiny hrad Grabštejn, ležící poblíž trojzemí Čech, Německa a Polska. Původně gotický hrad z poloviny 13. století byl v 16. století přestavěný na renesanční zámek a dnes nabízí několik prohlídkových tras, včetně prohlídek pro děti v doprovodu sv. Barbory.

Všichni jsme se sešli v plném počtu v mrazivém sobotním ránu před budovou vlakového nádraží. Zima nám ale vůbec nevadila, protože jsme se moc těšili na výlet, kterým jsme zahájili výletní sezonu v roce 2015. Vlakem jsme dojeli do Chotyně, odkud jsme šli na Grabštejn. Po zaplacení vstupného jsme všichni obdrželi „ Cestovatelský pas '' a pár prospektů k projektu „Otevřte 13. komnatu a odhalte tajemství některých českých hradů a zámků“. Poté si nás vyzvedla sv. Barbora, která nás provázela po naší trase. Nejprve nás seznámila se svým krutým osudem a potom nás provedla po expozicích polodrahokamů, gotickém sklepení, kapli sv. Barbory, dámském salonku, pokoji J. Clam – Gallas, krbovém sále, jídelně a pánské ložnici. Při prohlídce děti luštily křížovku, ze které se dozvěděly, že sv. Barbora byla mučednice. Mimochodem sv. Barbora je patronkou horníků.

Nakonec jsme vystoupali na věž, kde jsme si mohli zazvonit na zvon, aby všichni věděli, že jsme na Grabštejně. Po sestoupení z věže jsme zakotvili v tamní krčmě, kde jsme dobře posvačili a koupili si teplý čajíček. A jaký by to byl výlet bez útraty všech peněz od rodičů. Každý si zakoupil nějaký suvenýr, turistickou známku, vizitku, deník, pohled … Teď už nás čekala jen cesta na nádraží a domů.

Vychovatelky Radka a Lucka