Aktuality - Den Tibetu 10.3.

Den Tibetu 10.3.

6. 5. 2015

V úterý 10. března zavlála na průčelí Základní školy v ulici U Školy nezvyklá pestrobarevná vlajka. Naše škola se zapojila do mezinárodní kampaně „Vlajka pro Tibet“.

Stát Tibet dnes nenajdeme v žádném atlase a jeho zástava nefiguruje v žádném přehledu státních vlajek. Tibet zanikl v roce 1951, kdy jej obsadila čínská armáda. Tibeťané se však nikdy s čínskou okupací nesmířili a mocné komunistické diktatuře se nepodrobili.

10. března 1959 vypuklo doposud největší povstání tibetských obyvatel proti čínské okupační správě. Povstání bylo potlačeno a tisíce Tibeťanů jej zaplatily životem. Od té doby si svět připomíná každého 10. března „Dnem Tibetu“ ponížení a utrpení tibetských obyvatel. Tibeťané protestují dodnes proti okupaci tím nejbolestivějším způsobem. Za posledních 5 let se na protest proti čínské okupaci upálilo 136 Tibeťanů.

Vlajka Tibetu ale není jen vzpomínkou na zemřelé Tibeťany a nespravedlivou okupaci. Vlajka Tibetu je symbolem svobody, vzepření se tyranii, protestu proti přezíravosti silnějšího státu vůči menšímu národu. Právě my, Češi, chápeme neštěstí Tibeťanů velice dobře a o to silněji, protože v nedávné minulosti byla i naše země několikrát okupována vojsky mocnějšího státu. A není třeba se dívat do minulosti. I v současné době, kdy jsme svědky toho, jak mocné Rusko proti všem mezinárodním úmluvám obsazuje území menší Ukrajiny, bychom si měli uvědomit, že symboly svobody a odporu proti agresivitě vojensky silných zemí mají smysl.

Mgr. Radek Hanuš, ředitel školy