Aktuality - Vítězství v OK dějepisné olympiády

Vítězství v OK dějepisné olympiády

7. 2. 2015

Mimořádného studijního úspěchu dosáhl Kristián Novák z 9.A. Po loňské nadějné cestě dějepisnou olympiádou, kterou zastavilo trochu překvapivé vyřazení v krajském kole, letos naplnil své předpoklady. Po jasném vítězství ve školním kole, zvítězil i v okresním kole.

Okresní kolo dějepisné olympiády se odehrálo v konferenčním sále Krajského úřadu Liberec v úterý 20. Ledna 2015. V konkurenci 35 nejlepších žáků v oboru dějepis ze základních škol a víceletých gymnázií z Liberce, Frýdlantu a blízkého okolí si Kristián vedl fantasticky.  Z maxima 100 bodů získal rovných 90! Druhý v pořadí Matyáš Fizek ze ZŠ Oblačná za naším reprezentantem zaostal o rovných 15 bodů. Nejlepší žák gymnázia skončil až šestý.

Téma letošní dějepisné olympiády je v mnohých směrech aktuální: „Pot, slzy a naděje aneb Život je boj“.  Hlavním motivem jsou válečné konflikty, zbraně, bitvy a vše, co souvisí s vojskem. Otázky byly zaměřeny na válečné události v období od raného středověku po 1. Světovou válku. Tvůrci otázek vybírali mnohdy velmi specifické podrobnosti z historických událostí. Ačkoliv se Kristián zodpovědně připravoval, některé úkoly jej přesto zaskočily. „Asi nejvíce mě překvapila otázka: „Které pojmy neobsahovala Deklarace práv člověka a občana z doby Francouzské revoluce“, přiznal svou slabinu šampion.

Výsledek okresního kola napovídá, že v krajském kole olympiády, které se uskuteční 19. března, má náš spolužák rozhodně velkou šanci na dobré umístění. A celá škola bude držet Kristiánovi pěsti.

r.h.

Výsledky okresního kola dějepisné olympiády: (maximum = 100 bodů)

1. Novák Kristián (ZŠ, Liberec, U Školy 222/6) … 90 bodů

2. Fizek Matyáš (ZŠ, Liberec, Oblačná 101/15) … 75 bodů