Aktuality - 8.B na autorském čtení s I.Procházkovou

8.B na autorském čtení s I.Procházkovou

27. 4. 2014

Chlapci 8.B se zúčastnili  autorského čtení se spisovatelkou Ivou Procházkovou. Naši žáci pravidelně navštěvují akce dětského oddělení Krajské vědecké knihovny, besedy na literární témata či „Listování“ se známými herci. Autorského čtení jsme se zúčastnili 14.dubna 2014 podruhé. Po besedě se spisovatelkou I. Březinovou se naši žáci seznámili s Ivou Procházkovou.

Spisovatelka vzpomínala na svá studia, která, díky otci, spisovateli Janu Procházkovi, měla  velmi komplikovaná. Jeho knihy byly během normalizace v roce 1969 zakázány a spisovatel sám byl označen za nepřítele státu. Paní Procházková mluvila i o době emigrace v Německu, kde se jako spisovatelka prosadila a kde s manželem, hercem a režisérem Ivanem Pokorným, rozvíjela divadelní projekty.

V současné době žije v Praze, její knihy jsou překládány do několika jazyků, např. němčiny, francouzštiny, estonštiny.
Druhá část besedy byla zaměřena na literární tvorbu a podrobné seznámení s knihou Uzly a pomeranče. Poté následovala diskuse, žáky zajímaly další podrobnosti - kde autorka bere náměty na knihy, jaké má další plány. Ptali se i na práci na novém detektivním seriálu, který od ledna poběží v televizi.

Po akci se kluci nechali se spisovatelkou vyfotografovat a odcházeli s tím, že se jim akce velmi líbila.

Eva Churavá, učitelka českého jazyka