Aktuality - Příběhy bezpráví - 13.11.

Příběhy bezpráví - 13.11.

16. 12. 2013

Měsíc filmu na školách: Hitler, Stalin a já

Tento školní rok se naše škola opět zapojila do projektu Příběhy bezpráví: Měsíc filmu na školách. Cílem tohoto projektu, je připomenout si období různých diktatur, kterými jsme si museli projít, a tím pochopit, že svoboda není věc samozřejmá. Je nutné na tato témata s žáky diskutovat a přibližovat jim je na konkrétních životních příbězích. Náplní celé akce je projekce vybraného filmu a následná beseda s pamětníkem. Letošním tématem se stalo období holocaustu v československých dějinách.

Žáci měli možnost shlédnout strhující výpověď Hedy Blochovské , dcery židovského spoluzakladatele pražské firmy Koh-i-noor , která si prošla vyhlazovacím táborem v Osvětimi. Poté, co se jí podařilo překonat hrůzy holocaustu, se musela potýkat i s perzekucemi komunistické diktatury nastolené v Československu po roce 1948. Tento dokumentární snímek vystihl a přiblížil naším žákům podstatu totalitních režimů.

Po skončení projekce následovala beseda s Martou Kottovou, která jako dítě prošla koncentračním táborem v Terezíně a následně i vyhlazovacím táborem v Osvětimi.  Příběh, který nám vyprávěla, nejednou vyhnal slzy do očí. Tolik utrpení, zla a bezmoci, se kterými se Marta Kottová musela potýkat, si málokdo dokáže představit. Tato beseda se stala pro žáky deváté třídy velmi emotivním zážitkem, na který, jak doufám, jen tak nezapomenou. Je nesmírně důležité si neustále připomínat historii veškerých režimů omezující lidská práva a snažit se tím zamezit jejich obnovení v jakékoli podobě.

Vlasta Sabáčková, učitelka dějepisu