Aktuality - Výlet družiny do Zákup 22.6.

Výlet družiny do Zákup 22.6.

7. 7. 2013

Ráno v sobotu 22. června 2013 vyrazily děti ze školní družiny na poslední výlet v letošním školním roce.  Tentokrát byl naším cílem hřebčín Sportovní stáje Chýle a státní zámek Zákupy. Cesta vlakem byla trochu komplikovaná, protože na trati byla výluka. A tak jsme v Křížanech museli přesednout na autobus. Nikdo nečekal, že už tam nás čeká první zážitek. Za volantem seděl řidič, který určitě již od dětství toužil být pilotem formule 1. Jeho divoká jízda serpentinami mezi Křížanami a Jablonném v Podještědí byla pro někoho adrenalinovým zážitkem jako na horské dráze, ale pro někoho vyloženě utrpením. Rádi jsme v Jablonném opět přesedli na vlak a dojeli v pohodě do stanice Zákupy -Božíkov.

Právě tady se nachází hřebčín Sportovní stáje Chýle. Tato stáj se specializuje na parkurové koně a pravidelně získává ocenění v této náročné disciplíně. Majitel stáje, pan Jan Chýle, nám zajistil prohlídku hřebčína a svezení na koních. Pro děti bylo zážitkem už jen to, že si mohli koně pohladit. Když se pak mohly svézt, zavládlo ohromné nadšení. Děti ve svých batůžcích přivezly pro koně dobroty. A tak si na rozloučenou koníci pochutnali na mrkvičkách, jablíčkách, chlebu a cukru. Panu Chýlemu patří od nás velké poděkování, protože prohlídku i svezení na koních nám umožnil zcela zadarmo.

Po návštěvě hřebčína jsme příjemnou procházkou dorazili na státní zámek Zákupy. Na jeho nádvoří jsme se nasvačili a odpočinuli. Když už byl čas prohlídky zámku, čekalo na nás asi největší překvapení dne.  Na prohlídku zámku nás pozvala princezna Markétka! Děti se dozvěděly, že její rodina žije na zámku již 350 let a holčičky ji po celou dobu prohlídky mohli přidržovat šaty, aby si na ně nešlapala.  To byl zážitek!  Prohlídli jsme si pokoje jejich rodičů, služebnictva, jídelnu a pokoj, ve kterém si hrála, když byla malá. Ukázala nám i svoje hračky. Po prohlídce se s námi na památku vyfotila. Cestou ze zámku nás čekalo ještě jedno milé překvapení. V hradním příkopu se objevil zdejší medvěd Medunka, který v tomto horku bývá spíše schovaný.  Při cestě zpět na vlakové nádraží nás čekala ještě sladká odměna v podobě zmrzliny.

Děti měli za celý den z výletu plno dojmů a zážitků a tak nebylo divu, že je cestou zpátky přemohla únava. Během spánku jim cesta vlakem příjemně utekla a při zjištění, že tu část tratě, na které byla výluka, a kterou jsme opět absolvovali autobusem, nebude řídit závodník, byla cesta ještě příjemnější.  Do Liberce jsme dorazili v půl šesté večer. Ani složité cestování nám nezkazilo krásné zážitky a tak už se těšíme na nový školní rok a s ním i další sobotní výlety.

Vychovatelky Radka a Lucka.