Aktuality - Výlet družiny do Kryštofova Údolí 24.11.

Výlet družiny do Kryštofova Údolí 24.11.

10. 12. 2012

Děti ze školní družiny v rámci „tradičních sobotních výletů“ navštívily v sobotu 24. listopadu obec Kryštofovo údolí. Hlavním cílem výletu byl místní orloj a výstava betlémů.

Po krátké jízdě vlakem jsme si cestou z nádraží prohlédli raně barokní dřevěný kostel sv. Kryštofa, který byl postaven v 17. století. Je to jediná zachovalá roubená stavba zakrytá břidlicí v našem regionu. Děti ale nejvíce zaujala a zároveň „vyděsila“ márnice.

Další navštívenou památkou byl místní orloj postavený z chátrající trafostanice. Skládá se z dvaadvaceti figur. Vlevo na nároží je figura sv. Barbory jako patronky horníků a vpravo postava sv. Kryštofa jako patrona obce. Ostatních osmnáct postav je pohyblivých – ponocný, který pravidelně zvedá trubku a kolem něj obíhá pejsek. Pak se spustí nejdůležitější činnost na vsi: krmení a napájení dobytka (krávy, slepice a husy). Následuje oběh dvanácti apoštolů. Na závěr odzvoní časové znamení.

Po shlédnutí orloje jsme se přesunuli do obecního hostince „ U Kryštofa“, kde je umístěna expozice betlémů.  Je zde vystaveno více než dvacet betlémů nebo jejich částí, od miniaturních až po obrovské, jež zabírají dvě desítky metrů čtverečních. Nejstarší pochází už z roku 1846. Nově je v půdních prostorách otevřena výstava dobových hraček.

Majitel hostince byl tak hodný, že nás nechal v salonku restaurace nasvačit, kdo chtěl, koupil si čaj na zahřátí a pak už se děti nemohly dočkat, kdy budou moci utratit kapesné za malé dárky ať už v místní keramické prodejně, nebo stánku s upomínkovými předměty. A kdo nechtěl utrácet, mohl pozorovat, jak místní dobrovolníci stavěli známý venkovní Jírův betlém, měřící 16 metrů.

Do Liberce jsme odjížděli z nádraží v Novině. Cestou na nádraží jsme šli kolem železničního viaduktu, technické památky z let 1898-1900. Je unikátní v tom, že nevede rovně, ale do oblouku. Jeho délka je 198 metrů, má čtrnáct podpěrných sloupů dosahujících až do výšky 30 metrů. Pod oblouky je ohromná ozvěna, takže si děti společně „zahulákaly“ a ozvěna jim několikrát vrátila jejich pokřik: „ Hurá! Těšíme se na další výlet!“

Marcela Wiesenbergerová a Radka Odvárková