Aktuality - Beseda s pamětnicí normalizace 21.11.

Beseda s pamětnicí normalizace 21.11.

10. 12. 2012

Příběhy bezpráví - Normalizace

Každý rok v listopadu probíhá na školách projekt Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách. Letošního osmého ročníku se rovněž zúčastnila naše škola. Projekt je zaměřen zejména na dějiny Československa v období komunistické diktatury. Mnoho škol skončí ve výuce dějepisu druhou světovou válkou, čímž nedojde k informování žáků a studentů o historii nedávné, kterou je nutno si neustále připomínat. V moderní výuce dějepisu se stalo použití filmu jednou z efektivních metod, jak žákům přiblížit dané téma. K historii 20. století je k dispozici řada dokumentárních, autentických i hraných snímků.

Tématem letošního ročníku se stalo období normalizace, období, které zažila řada našich prarodičů a rodičů. Naše škola si vybrala pro projekci film České děti, kde se mísí dokumentaristický žánr s filmem hraným. Snímek mapuje český disent v posledních dvou letech totality.

Součástí projekce filmu byla beseda s vybraným pamětníkem. Naši žáci měli možnost diskutovat nejen o filmu s paní Evou Hoskovcovou, bývalou učitelkou, která sice nebyla přímou aktérkou disentu, ale komunistický režim ji poznamenal. Dnes se zúčastňuje besed a diskuzí, aby mohla vyprávět o nespravedlnostech totality, a to nejen z hlediska politického, ale také z pohledu života běžného. Beseda s paní Hoskovcovou byla o to zajímavější, že je bývalou učitelkou naší školy. Na naší škole působila v letech 1953 – 55 a 1961 – 65.

Beseda nemá za cíl pouhé získávání faktů a údajů, ale pomáhá žákům ve výstižném formulování otázek a názorů a učí je umění diskuze. V příštím roce se projektu, jehož tematický obsah a cíl pokládám za velmi důležitý a přínosný, zúčastníme určitě znovu.

Vlasta Sabáčková

učitelka dějepisu