Aktuality - Návštěva sklárny v Lindavě 4.10.

Návštěva sklárny v Lindavě 4.10.

10. 10. 2012

EXKURZE DO SKLÁRNY V LINDAVĚ

Ve čtvrtek 4. října odjely třídy 5.A a 8. A na exkurzi zaměřenou na řemeslnou dovednost výroby skla. Žáci navštívili sklárnu AJETO v Lindavě, která se zabývá tvorbou výrobků pouze na zakázku, neprobíhá zde sériová výroba. Bonusem pro nás bylo právě probíhající Mezinárodní sklářské sympozium. Na vlastní oči jsme mohli pozorovat při práci světově uznávané designéry, např. z USA, Švédska, Nizozemí, Velké Británie či Číny. Další zúčastněnou byla i návrhářka Blanka Matragi, podle jejíhož návrhu zde skláři zhotovovali přesnou kopii vybraných šatů.

Sklárnou nás provázel průvodce, který žákům poskytl informace týkající se historie i současného provozu firmy. Rovněž jsme se mohli seznámit s postupem produkce sklářských výrobků. Součástí prohlídky byla i prezentace již hotových unikátních výrobků. Následně se žáci dokonce podíleli pod vedením dvou zkušených sklářů na výrobě vlastní vázy. Dále mohli využít možnosti vlastní výroby náušnic, náramků nebo náhrdelníků z korálků různých barev i tvarů.

Na zpáteční cestě jsme se zastavili v Kamenickém Šenově u čedičového útvaru Panské skály, známé jako „Varhany“ - nejznámější geologická rezervace v České republice. Při výstupu na nás čekalo překvapení, mezi kameny se vyhřívalo mládě zmije, které děti pozorovaly z bezpečné vzdálenosti. Mládě však bylo viditelně více vyděšené než pedagogický doprovod.

Všichni si odvezli spoustu zážïtků, a pro některé žáky, bude tato exkurze možná i tématem k zamyšlení při volbě budoucího povolání.