Aktuality - Beseda s pamětnicí holocaustu 23.5.

Beseda s pamětnicí holocaustu 23.5.

8. 6. 2012

V květnu nás svou návštěvou poctila žena, která se celý život věnuje osvětě dětí na základních školách. Paní Marta Kottová prožila holocaust, v celém jeho zrůdném a strašlivém průběhu. Prošla terezínským ghettem, transportem do osvětimského likvidačního tábora, přežila selekci „anděla smrti“ Mengeleho a dočkala se osvobození vojáky Rudé armády. Své zážitky a zkušenosti předává dál. Žáci pátých tříd nyní měli možnost tuto sympatickou a na svůj věk velmi čilou, ráznou, ale i vtipnou paní poznat.

Během prvního pololetí tohoto školního roku jsme se s dětmi v hodinách vlastivědy mimo jiné věnovali i druhé světové válce. Koncentračním táborům, osvobození a všemu dalšímu, co s tím souvisí. Už během výuky byly děti tímto nešťastným mezníkem naší doby zaujatí. Přesto si myslím, že i tak razily heslo „učení je mučení“. Ale to jen do té doby, než na vlastní oči viděly a slyšely člověka, který vše zažil a zároveň jim o tom mohl vyprávět.

Přednáška se týkala hlavně koncentračního tábora Terezín a Osvětim. Děti mohly pokládat otázky a dozvědět se vše, co je k tomuto tématu zajímalo. Naše poznání o druhé světové válce pro tento rok završíme v červnu, kdy se vydáme na školní výlet do pevnosti Terezín.

Kdo je paní Marta Kottová?

Narodila se v Černovicích u Tábora v roce 1929 do rodiny obchodníka s textilem.  V roce 1942 byla deportována se svými rodiči a starším bratrem Viktorem do koncentračního tábora Terezín. V září 1944 byla transportována celá rodina do nejstrašnějšího vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Rodiče byli ihned po příjezdu zavražděni v plynové komoře. Před Vánoci roku 1944 byla patnáctiletá Marta poslána přes koncentrační tábor Gross-Rosen do tábora v Mährensdorfu. Zde se na jaře 1945 dočkala osvobození vojáky Rudé armády. Smrti v koncentračním táboře unikl i její bratr Viktor, kterému se podařilo uprchnout.

Paní Marta Kottová se po válce provdala. Dnes má syna Daniela a tři vnoučata a dvě pravnoučata. Bydlí v Liberci, aktivně se zapojuje do osvětové činnosti, zúčastňuje se pamětních akcí a přednáší na školách. Současným generacím se snaží předat svoji zkušenost z holocaustu. Za tuto svou činnost získala 28. října 2008 medaili za zásluhy o stát v oblasti výchovy a školství z rukou českého prezidenta Václava Klause.