Aktuality - Ve škole zahájil činnost Filmový klub

Ve škole zahájil činnost Filmový klub

18. 4. 2012

Filmový klub Zš U Školy

Ve světové i české kinematografii vznikla řada snímků věnujících se tématům novodobých dějin (světové války, holocaust, etapy studené války, éra komunismu v Československu a další). Mnoho filmů výborně ilustruje a doplňuje látku probíranou v dějepisu devátých tříd. Vzhledem k tomu, že v klasických hodinách není tolik prostoru pro projekci všech zajímavých a naučných snímků, vymysleli jsme společně se žáky 9. A „Filmový klub“, který probíhá každé pondělí po vyučování a je určen pro zájemce, kteří si chtějí obohatit a rozšířit své obzory nejen v dějepisu. Společně si filmy vybíráme (také s ohledem na probírané téma) a diskutujeme nad nimi v přátelské atmosféře a s popcornemJ. Tematicky je náš filmový klub vhodný zejména pro deváté třídy, ale vítán je každý nadšenec do historie i kvalitních filmů.

Vlasta Vaníčková

učitelka dějepisu

Malá ukázka z Filmového klubu:

Téma holocaust – film Pianista (režie Roman Polanski)

Skutečný příběh polského židovského pianisty Wladyslawa Szpilmana, který jako jediný z početné rodiny přežil druhou světovou válku. Ve filmu je výborně vystižen celý proces počáteční diskriminace, následné internace v ghettu a konečné genocidy Židů. Žákům je přiblíženo nesmírné utrpení Židů za druhé světové války, zároveň je zde poukázáno na to, že existovali lidé, kteří se snažili Židům pomáhat, výjimečně i z řad nacistů. Cílem rovněž je, aby žáci pochopili nesprávnost a zvrácenost nacismu a totalitních režimů obecně.

A co si myslí samotní žáci…

Filmy , na které koukáme mi velice pomáhají k představení si určité doby, ve které se odehrávají. A lépe se mi pak učí.                                                                                     Kristián Straka 9.A

Koukání na filmy mi pomáhá vytvořit si lepší obrázek a pomáhá mi s učením dějepisu.     Oldřich Švejda,9.A

Na promítání filmů chodím, protože ve filmech jsou situace o válkách lépe popsané a lépe si to taky pamatuju. …Jakub Šádek, 9.A