Aktuality - Jak může moje tričko svítit ve tmě

Jak může moje tričko svítit ve tmě

5. 1. 2024

Jak může moje tričko svítit ve tmě

V prosinci se třídy 8. A  a 7. A zúčastnily projektu organizovaného TUL na  Fakultě Textilní, katedře  Oděvnictví pod názvem „ Rozsviť si svoje tričko“.

Program byl zaměřený na vysvětlení pojmu luminiscence a ukázku způsobů, jak si můžeme rozsvítit svůj oděv pomocí fotoluminiscenčních „ve tmě svítících“ materiálů a textilií. Žáci se seznámili s  postupem, jak dostat fotoluminiscenční obrázek na tričko. Vyzkoušeli si práci vědců při analýze oděvního materiálu. Praktické činnosti předcházela instruktáž o různých „svítících“ matriálech a jejich využití např. v bezpečnosti dopravy, ve zdravotnictví apod.

Žáci navštívili také zkušební laboratoř s roboty, na kterých se zkouší pevnost a odolnost textilních materiálů a látek využitelných jak v oděvnictví, tak třeba v automobilovém průmyslu.

S výsledkem čtyřhodinového projektu byli žáci velmi spokojeni a většina z nich si nesla domů originální svítící trička.