Aktuality - Škola volila prezidenta

Škola volila prezidenta

28. 1. 2023

Během poslední lednové soboty zvolilo Česko nového prezidenta. Volbu prezidenta prožívala většina občanů naší země jako hlavní lednovou událost a sledovali ji i naši žáci. Parlament naší školy uspořádal prezidentské volby ve škole v pátek 13. ledna 2023, tedy před zahájením 1. kola oficiálních prezidentských voleb. Zástupci parlamentu vytvořili graficky poutavou kandidátní listinu, ze které mohli žáci zjistit podobu a základní údaje všech 8 kandidátů přihlášených do 1. kola. Volby pochopitelně byly dobrovolné a uplatňoval se systém tajného hlasování. Voleb se mohli zúčastnit všichni žáci školy 4.-9. tříd. Každý z žáků mohl využít jeden svůj hlas pro jednoho z kandidátů.

Volební účast žáků školy dokonce ještě předčila volební účast oficiálních voleb. Z 340 oprávněných voličů uplatnilo svůj hlas 264 hlasujících. To představuje volební účast ve výši 77,64% !

Žáci školy projevili ve volbách názor, který se shoduje s konečným výsledkem voleb prezidenta České republiky. Žáci si přáli za svého prezidenta Petra Pavla. Vítězný kandidát zvítězil s jasnou převahou. Získal 53,78% před Danuší Nerudovou a Andrejem Babišem. Druhé kolo voleb tak na naší škole nebylo potřeba. Vítězný prezidentský kandidát PETR PAVEL získal potřebnou většinu již v 1. kole.

Výsledky prezidentských voleb ve škole:

Počet tříd zapojených do voleb: 13 (od 4. do 9. ročníku)

Počet oprávněných voličů: 340

1. MÍSTO: Petr Pavel

2. MÍSTO: Danuše Nerudová

3. MÍSTO: Andrej Babiš

Smyslem našich školních voleb bylo, aby si žáci uvědomili praktické principy uplatnění demokratické společnosti a zodpovědnost voličů. Zveřejnění výsledků jsme pozdrželi do ukončení prezidentských voleb, aby tato aktivita naše parlamentu nemohla být chápána jako nevhodné pronikání politiky na půdu školy.

Gratulujeme vítěznému kandidátovi v prezidentských volbách a přejeme novému panu prezidentovi Petru Pavlovi, aby jeho funkční období bylo úspěšné a do historie naší země se zapsalo jako šťastná doba.

Děkuji všem členům školního parlamentu v čele s panem učitelem Kafkou za uspořádání školních prezidentských voleb a propagaci myšlenek a principů demokracie na naší škole.

Radek Hanuš, ředitel školy

obrázek - zdroj: GP61editor – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=122998866