Aktuality - Legiovlak

Legiovlak

26. 6. 2022

V květnu 2022 se v Liberci objevil zajímavý projekt – Legiovlak. Na hlavní liberecké nádraží přijela souprava 13 historických železničních vagonů, které byly využívány československými legionáři v době první světové války na východní frontě a krátce po ní při tzv. „ruské anabázi“.

Ve dnech 17.5. -19.5 si Legiovlak na libereckém nádraží postupně prohlédli žáci tříd 9.B, 9.A a 7.C.

Žáci v rámci prohlídky nejdříve shlédli krátký dokumentární film o vzniku československých legií a jejich bojových akcích v první světové válce. Podstatná část dokumentu pak byla věnována našim legionářům na východní frontě, kteří se po ukončení válečných bojů složitě dostávali z Ruska domů a nedobrovolně se zapojili i do ruské občanské války. Symbolem hrdinství Čechů a Slováků a jejich obdivuhodných bojových schopností se pak stala tzv. ruská anabáze. Legionáři se dostali do ozbrojeného konfliktu s ruskými bolševiky a při své evakuaci do Sevastopolu na východě Ruska ovládli v letech 1919 – 1920 podstatnou část Transsibiřské magistrály. Tuto vojenskou moc našich legionářů významně podporovaly právě legionářské vlaky.

Žáci si pod vedením průvodce v kostýmu legionáře prohlédli postupně třináct vagonů, zrekonstruovaných do původní podoby z doby legionářských bojů. Prohlídka začala v „těplušce“ - vagónu, který sloužil jako ubytovna legionářů. Dále vedla trasa přes další speciální vagóny - velitelský (salonní), štábní (sloužící k administrativě), zdravotnický, kovářský, poštovní, krejčovský a obrněný (vybavený těžkými kulomety). K vidění byl i plošinový vagón s těžkým dělem.

Děkujeme skvělému průvodci, který nám nejen svou legionářskou uniformou, ale především strhujícím vyprávěním a podrobným popisem legionářských bojů přiblížil hrdinné československé vojáky, kteří se zásadní měrou zasloužili o vnik samostatného Československa.

Radek Hanuš