Aktuality - Návštěva Národního muzea

Návštěva Národního muzea

19. 6. 2022

Ve středu 11. května se uskutečnil zájezd žáků 7. a 9. tříd do Prahy. Hlavním cílem výletu byla návštěva rekonstruovaných expozic Národního muzea. Žáci v průběhu exkurze doplňovali připravený pracovní list. Navštívili jsme centrální prostor muzea, Pantheon, ve kterém jsou umístěny sochy a busty významných osobností české historie. Dále jsme si prohlédli expozici minerálů. Nerosty rozmanitých barev jsou umístěny v osmi řadách původních expozičních vitrín, které byly navrženy architektem muzea Josefem Schulzem. Od nerostů, minerálů a meteoritů jsme se vydali do expozice „Okna do pravěku“. Pravěkem jsme procházeli proti proudu času, od čtvrtohor s obrovskou maketou mamuta, až po prvohory s trojrozměrnými exponáty trilobitů a hlavonožců. Dalším naším cílem byla moderní přírodovědná expozice „Zázraky evoluce“. Těšili jsme se na vyhlášenou kostru plejtváka, kterou jsme si nechali oživit v nové mobilní aplikaci. Nad našimi hlavami se najednou vznášelo tělo mnohatunového kytovce. Zážitek navíc umocnilo dalších více než 1 500 přírodovědných exponátů. Návštěvu muzea jsme zakončili výstupem na vyhlídkovou věž nad kupolí Pantheonu. Obdivovali jsme výhled na Václavské náměstí a hledali známé památky – Pražský hrad, Staroměstskou radnici, Týnský chrám, památník na Žižkově.

Po prohlídce Národního muzea se vydala naše rozměrná skupina Václavským náměstím na Můstek, a odtud ulicí Na příkopech. Na náměstí republiky jsme se všichni rozutekli, abychom si obstarali oběd, a měli sílu na závěrečnou část našeho výletu – procházka po staré „Královské cestě“. Naše putování začalo u Prašné brány. Celetnou ulicí jsme prošli na Staroměstské náměstí. Minuli jsme orloj a ponořili se do křivolakých uliček staré Prahy. Davy turistů jsme se prokličkovali na Karlův most, po kterém jsme přešli Vltavu na Malou Stranu. Obešli jsme monumentální Chrám svatého Mikuláše a po schodech jsme vystoupali na Hradčanské náměstí před Pražským hradem. Většina cestovatelů už cítila, že jim síly ubývají. Rozhlédli jsme se tedy naposledy nad červenými střechami staré Prahy a vydali se k autobusu, který na nás čekal u Strahovského kláštera.

Radek Hanuš