Dokumenty školy - VI. PROVOZ A VNITŘNÍ REŽIM ŠKOLY

PDF Uložit ve formátu PDF

← Zpět na obsah školního řádu

A. Režim činnosti ve škole

  1. Vyučování začíná v 8,00 hodin, vyučování výjimečně zařazené na dřívější dobu nesmí začínat dříve než v 7 hodin. Vyučování končí nejpozději do 17 hodin. Vyučovací hodina trvá 45 minut. v odůvodněných případech lze vyučovací hodiny dělit a spojovat, v tomto případě je odlišná doba ukončení vyučování oznámena rodičům.
  2. Hlavní budova, U Školy 222/6 (dále jen B-I) se pro žáky otevírá v 7,40 hodin dopoledne. Žákům je umožněn vstup do budovy nejméně 20 minut před začátkem dopoledního vyučování a 15 minut před začátkem odpoledního vyučování. Budova odloučeného pracoviště, 28. října 94/31 (dále je B-II), se pro žáky otevírá v 7,40 hodin dopoledne. Žáci, kteří v doprovodu rodičů dochází na tzv. „ranní družinu“ mohou vstoupit do budovy po vyzvání odpovědnou vychovatelkou od 6,30 hodin ráno. V jinou dobu vstupují žáci do školy pouze na vyzvání zaměstnanců školy, kteří nad nimi zajišťují pedagogický dohled. Dohled nad žáky je zajištěn po celou dobu jejich pobytu ve školní budově, přehled dohledů je vyvěšen na všech úsecích, kde dohled probíhá.
  3. Žáci přicházejí do školy v dostatečném čase před začátkem vyučování, vstupují do školy ukázněně vchodem u školních šaten (B-I), resp. zadním vchodem ze školního dvora (B-II). Do školy vchází přes šatny, kde se přezují se do vhodné obuvi a uloží si na příslušné místo svrchní oděv. Šatna se uzamyká 5 minut před začátkem vyučování, tedy v 7,55 hod. V průběhu vyučování je žákům vstup do šaten povolen pouze se svolením vyučujícího, či pedagoga konajícího příslušný dohled.
  4. Po příchodu do učebny se žáci připravují na vyučování, které začíná v 8.00 hod. Po zvonění sedí žáci v lavicích. Pokud se do 5 minut nedostaví vyučující, hlásí jeho nepřítomnost zástupce třídy v kanceláři školy.
  5. Přestávky mezi vyučovacími hodinami jsou desetiminutové. Po druhé vyučovací hodině se zařazuje přestávka v délce 20 minut. Přestávka mezi dopoledním a odpoledním vyučováním trvá 55 minut. V případech hodných zvláštního zřetele mohou být kráceny některé desetiminutové přestávky na nejméně 5 minut a přestávka mezi dopoledním a odpoledním vyučováním na nejméně 30 minut. Při zkracování přestávek ředitel školy přihlíží k základním fyziologickým potřebám žáků a škola o této skutečnosti včas informuje zákonné zástupce. Vyjma přestávky mezi dopoledním a odpoledním vyučováním.
  6. Při organizaci výuky jinak než ve vyučovacích hodinách stanoví zařazení a délku přestávek pedagog pověřený vedením akce podle charakteru činnosti a s přihlédnutím k základním fyziologickým potřebám žáků.
  7. Bezpečnost a ochranu zdraví žáků ve škole zajišťuje škola svými zaměstnanci, pedagogickými i nepedagogickými. Zaměstnance, který není pedagogickým pracovníkem, může ředitel školy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků určit pouze, pokud je zletilý a způsobilý k právním úkonům.
  8. Nejvyšší počet žáků ve třídě je obecně 30, škola smí podle § 23 odst. 3. zákona č. 561/2004 Sb., školského zákona požádat zřizovatele o výjimku, maximálně do počtu 34 žáků, při zachování bezpečnostních a hygienických předpisů.
  9. Při výuce některých předmětů, zejména nepovinných a volitelných, jsou děleny třídy na skupiny, vytvářeny skupiny žáků ze stejných nebo různých ročníků nebo spojovány třídy. Počet skupin a počet žáků ve skupině se určí rozvrhem na začátku školního roku, zejména podle prostorových, personálních a finančních podmínek školy, podle charakteru činnosti žáků, v souladu s požadavky na jejich bezpečnost a ochranu zdraví a s ohledem na didaktickou a metodickou náročnost předmětu. Při výuce cizích jazyků je nejvyšší počet ve skupině 24.
  10. Škola zajišťuje bezpečnost a ochranu zdraví dětí, žáků a studentů při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech a při poskytování školských služeb a poskytuje žákům a studentům nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví. Při vzdělávání a s ním souvisejících činnostech a při poskytování školských služeb přihlíží k základním fyziologickým potřebám dětí, žáků a studentů a vytváří podmínky pro jejich zdravý vývoj a pro předcházení vzniku sociálně patologických jevů.
  11. Škola vede evidenci úrazů dětí, žáků a studentů, k nimž došlo při činnostech uvedených v odstavci 10, vyhotovuje a zasílá záznam o úrazu stanoveným orgánům a institucím.
  12. O všech přestávkách je umožněn pohyb dětí mimo třídu. během vyučování nesmí žák svévolně opustit školní budovu. Žák, kterému je nevolno, jde domů nebo k lékaři pouze v doprovodu zákonného zástupce nebo s jeho prokazatelným souhlasem. Nevolnost hlásí vyučujícímu, v krajním případě jinému zaměstnanci školy.
  13. Provoz školy probíhá ve všedních dnech, od 7,00 do 16,30 hodin. Úřední hodiny kanceláře školy jsou: každý pracovní den 7:30 – 10:00, 12:00 – 14:00.
  14. V době mimo vyučování a o volných hodinách před odpoledním vyučováním se nesmí žáci, kteří nejsou přihlášeni ve školním klubu, pohybovat v prostorách školy, ve kterých není v tuto dobu zajištěn pedagogický dozor.
  15. Účast na nepovinných předmětech a kroužcích, docházka do školní družiny a školního klubu pro přihlášené žáky je povinná.
  16. Po skončení vyučování a obědě se žák v šatně zdržuje pouze nutnou dobu k oblečení a přezutí a odchází z budovy. Při odchodu hokejových tříd na trénink přebírá dozor nad žáky osoba pověřená převáděním žáků na zimní stadion.
  17. Na výuku do jiné třídy se žáci přesouvají v době přestávek. pokud se jedná o „velkou přestávku“, setrvají žáci v učebně, ve které skončili vyučovací hodinu a do jiné učebny odchází až po „prvním zvonění“, tedy 5 minut před začátkem výuky. Ve výjimečných případech, obzvlášť vyžadují-li si je specifické okolnosti výchovně–vzdělávacího procesu, se žáci mohou přesunovat do jiné učebny nebo jiných prostorů školy (např. do šaten, jídelny apod.) pod dohledem určené osoby. Za třídní knihu během přesunu v rámci vyučování odpovídají určení žáci, kteří pomáhají třídnímu učiteli udržovat ji v náležitém stavu a zamezit její ztrátě.
  18. Třídní službu určuje třídní učitel zápisem v třídní knize podle vnitřních pravidel třídy. Povinnosti služby určí třídní učitel, všechny služby však dbají na pořádek a čistotu ve třídě a v lavicích, umytou a utřenou tabuli.
  19. Do kabinetů vstupují pouze pověření žáci za přítomnosti učitele, do ředitelny a kanceláře pouze tehdy, jsou-li k tomu vyzváni. Do sborovny je žákům vstup zakázán. Rozmístění jednotlivých zaměstnanců oznamuje informační tabule u vchodu do školy.
  20. Povinností zaměstnanců školy i žáků je zacházet se školním zařízením podle zásad šetrnosti a hospodárnosti. Úkolem všech zaměstnanců je předcházet a bránit ničení školního majetku. Žáci jsou povinni zachovávat čistotu nejen v budově, ale i v okolí školy a v areálu školního hřiště.
  21. Škola nedoporučuje žákům nosit do školy nepotřebné či drahé věci, neboť škola za jejich ztrátu či poškození nenese odpovědnost.
  22. Každé poškození nebo závadu v budově školy hlásí žák vyučujícímu, v kanceláři školy nebo panu školníkovi. Škodu na školním majetku nahradí rodiče žáka, který ji způsobil. Nalezené věci se odevzdávají v kanceláři školy.
  23. Do školní jídelny mají přístup pouze ti žáci, kteří se zde stravují. Obědy se vydávají pouze na základě předložené podepsané stravenky. Při ztrátě stravenek vydá vedoucí školní jídelny strávníkovi náhradní stravenky (za poloviční cenu). Jídlo z jídelny je zakázáno vynášet. V případě nemoci lze oběd žákovi vyzvednout pouze v první den nemoci, nebylo-li možno stravné odhlásit. Odhlašování obědu je možné 24 hodin předem, při náhlém onemocnění do 8.00 hod. daného dne.
  24. Žáci jsou povinni chovat se ukázněně, dbát na pořádek ve všech prostorách školy, starat se o učebnice a školní pomůcky jim svěřené, jejich poničení nebo ztrátu hlásit vyučujícímu.
  25. V období školního vyučování může ředitel školy ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických, vyhlásit pro žáky nejvýše 5 volných dnů ve školním roce.
  26. Důležité telefony: Záchranná služba 155Policie 158
    Požárníci 150Městská policie 156
    Centrální pomoc 112

B. Režim při akcích mimo školu

  1. Bezpečnost a ochranu zdraví žáků při akcích a vzdělávání mimo místo, kde se uskutečňuje vzdělávání, zajišťuje škola vždy nejméně jedním zaměstnancem školy – pedagogickým pracovníkem. Společně s ním může akci zajišťovat i zaměstnanec, který není pedagogickým pracovníkem, pokud je zletilý a způsobilý k právním úkonům.
  2. Při organizaci výuky při akcích souvisejících s výchovně vzdělávací činností školy mimo místo, kde se uskutečňuje vzdělávání, stanoví zařazení a délku přestávek pedagog pověřeným vedením akce, podle charakteru činnosti a s přihlédnutím k základním fyziologickým potřebám žáků.
  3. Při akcích konaných mimo místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání, nesmí na jednu osobu zajišťující bezpečnost a ochranu zdraví žáků připadnout více než 25 žáků. Výjimky z tohoto počtu může stanovit s ohledem na náročnost zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků ředitel školy. Škola pro plánování takovýchto akcí stanoví tato pravidla- každou plánovanou akci mimo budovu školy předem projedná organizující pedagog s vedením školy zejména s ohledem na zajištění BOZP. Akce se považuje za schválenou uvedením v týdenním plánu práce školy, kde zároveň s časovým rozpisem uvede ředitel školy jména doprovázejících osob.
  4. Při akcích konaných mimo místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání, kdy místem pro shromáždění žáků není místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání, zajišťuje organizující pedagog bezpečnost a ochranu zdraví žáků na předem určeném místě 15 minut před dobou shromáždění. Po skončení akce končí zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví žáků na předem určeném místě a v předem určeném čase. Místo a čas shromáždění žáků a skončení akce oznámí organizující pedagog nejméně 2 dne předem zákonným zástupcům žáků a to zápisem do žákovské knížky, nebo jinou písemnou informací.
  5. Při přecházení žáků na místa vyučování či jiných akcí mimo budovu školy se žáci řídí pravidly silničního provozu a pokyny doprovázejících osob. Před takovýmito zájezdy tříd, lyžařské kurzy, školy v přírodě apod. platí zvláštní bezpečnostní předpisy, se kterými jsou žáci předem seznámeni. při pobytu v ubytovacích zařízeních se účastníci akce řídí vnitřním řádem tohoto zařízení.
  6. Škola uskutečňuje v rámci školního vzdělávacího programu základní plaveckou výuku, která probíhá v rozsahu nejméně 40 vyučovacích hodin celkem zpravidla ve druhém ročníku. Do výuky mohou být zařazeny také další aktivity jako bruslení, školy v přírodě, atd. Těchto aktivit se mohou účastnit pouze žáci zdravotně způsobilí, jejichž rodiče o tom dodají škole písemné lékařské potvrzení ne starší jednoho roku.
  7. Chování žáka na mimořádných akcích je součástí celkového hodnocení žáka včetně hodnocení na vysvědčení.
  8. Při zapojení školy do soutěží bezpečnost a ochranu zdraví žáků po dobu dopravy na soutěže a ze soutěží zajišťuje vysílající škola, pokud se se zákonným zástupcem žáka nedohodne jinak. V průběhu soutěže zajišťuje bezpečnost a ochranu zdraví žáků organizátor.
  9. Mimo školu se žáci chovají v souladu s pravidly slušného chování tak, aby nepoškozovali dobrou pověst školy.

C. Docházka do školy

  1. Zákonní zástupci dětí as nezletilých žáků
    • zajistit, aby dítě a žák docházel řádně do školy nebo školského zařízení,
    • na vyzvání ředitele školy nebo školského zařízení se osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání dítěte nebo žáka,
    • informovat školu a školské zařízení o zdravotní způsobilosti žáka ke vzdělávání a případných změnách způsobilosti, o zdravotních obtížích nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání, údaje o tom, zda je dítě, žák nebo student zdravotně postižen, včetně údaje o druhu postižení, nebo zdravotně znevýhodněn,
    • dokládat důvody nepřítomnosti dítěte a žáka ve vyučování v souladu s podmínkami stanovenými školním řádem,
    • oznamovat škole a školskému zařízení údaje podle § 28 odst. 2 a 3 a školského zákona č. 561/2004 Sb. další údaje, které jsou podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost dítěte a žáka, a změny v těchto údajích.
  2. Zákonný zástupce žáka je povinen doložit důvody nepřítomnosti žáka ve vyučování, nejpozději do 3 kalendářních dnů od počátku nepřítomnosti žáka – písemně, osobně nebo telefonicky. Po návratu žáka do školy písemně na omluvném listu v žákovské knížce. Žák je povinen předložit omluvenku třídnímu učiteli bez zbytečného odkladu po návratu do školy. V odůvodněných případech může škola požadovat lékařské potvrzení o nemoci žáka. Žák má právo na dostatek času k doplnění učiva a individuální péči ze strany vyučujícího, záleží na délce a důvodu absence.
  3. Při odchodu ze školy v průběhu vyučování prokáže žák příslušnému vyučujícímu písemnou žádost (omluvenku) zákonných zástupců s jasně formulovaným důvodem absence. Z jedné vyučovací hodiny uvolňuje žáka příslušný vyučující, na jeden den třídní učitel, na více dní ředitel školy. Uvolnění žáka na více dní je možné po písemné žádosti na příslušném tiskopise, k tomu určeném, kterou předloží zákonný zástupce žáka včas řediteli školy. S uvolněním musí souhlasit třídní učitel.

V Liberci, 31. 8. 2012

Mgr. Radek Hanuš
ředitel školy

← Zpět na obsah školního řádu

Základní škola Liberec
U školy 222/6
„Sportem ke zdraví, školou k vědění a poznání”