Dokumenty školy - II. PRÁVA A POVINNOSTI ŽÁKŮ

PDF Uložit ve formátu PDF

← Zpět na obsah školního řádu

  1. Škola při svých činnostech staví na první místo zájmy žáků.
    • Uznává právo žáků na svobodu myšlení, náboženství, svobodu sdružování a shromažďování.
    • Škola respektuje individuální odlišnosti, zvláštnosti a zdravotní stav jednotlivých žáků.
    • Žádnému z žáků škola nezasahuje do jeho soukromého života, rodiny, domova nebo korespondence, nevystavuje žáka nezákonným útokům na jeho čest, stejně jako na čest a pověst jeho rodiny.
    • Škola zásadně nedovoluje jakoukoliv diskriminaci dítěte.
    • Cílem školy a jejích aktivit je rozvíjet osobnost dítěte po stránce fyzické, intelektuální, morální a sociální v důstojném prostředí a v bezpečí.
    • Dítě je vychováváno v duchu porozumění, tolerance a přátelství.
    • Výchova ve škole směřuje k posilování úcty k lidským právům, základním svobodám a zásadám, které jsou zakotveny v Chartě Spojených národů, tj.:
      • k rozvoji nadání a schopností žáka.
      • k úctě k rodičům žáka, k citu k mateřskému jazyku, vlastní kultuře a k hodnotám České republiky i k jiným civilizacím.
      • k přípravě žáka na zodpovědný život ve svobodné společnosti v duchu porozumění, míru, snášenlivosti, rovnosti pohlaví a přátelství mezi všemi národy, etnickými, národnostními a náboženskými skupinami.
      • k posilování úcty a lásky k přírodě.
      • k ochraně žáků před užíváním návykových látek.
      • k ochraně žáků před všemi formami násilí a sexuálního zneužívání. (viz. Úmluva o právech dítěte ze dne 20.listopadu 1989)
  2. Žák má právo:
    • na vzdělání poskytované v průběhu vyučování a školních akcí.
    • na informace o průběhu a výsledcích svého vzdělávání, včetně oznámení klasifikace před vydáním vysvědčení.
    • vyjádřit své názory a postoje při dodržení zásad slušného chování a komunikace; a s podmínkou, že se nejedná o názory a postoje společensky nepřípustné a zákonem nezakázané.
    • požádat pedagogy a zaměstnance školy o pomoc, informaci, radu, či konzultaci.
  3. Žák se chová ve škole, školních akcích a na akcích organizovaných školou slušně a ohleduplně vůči svému okolí, respektuje pokyny pedagogů a dalších zaměstnanců školy, dodržuje mravní principy a pravidla společenského chování. Zdrží se chování a činů, které by:
    • ohrožovaly zdraví a život jeho samého, jeho spolužáků i jiných osob
    • snižovaly důstojnost a porušovaly práva jakékoliv osoby
    • vedly k poškozování či znehodnocování školního majetku, učebnic, školních potřeb, majetku či práce spolužáků i jiných osob
    • vedly k poškozování přírody a životního prostředí
    • vedly k narušování průběhu vyučování a dalších aktivit spojených s činností školy
  4. Žák je povinen přicházet do školy před začátkem vyučování včas.
  5. Do školy chodí žák vhodně a čistě oblečen, dodržuje základní hygienická pravidla. V prostoru školní budovy chodí z hygienických důvodů v přezůvkách. Na výuku tělesné výchovy, výtvarné výchovy a pracovních činností nosí oblečení a je upraven podle pokynů příslušného vyučujícího.
  6. Ke vstupu do školy využívají žáci vedlejší vchod školy. K odložení svrchního oděvu a obuvi šatní skříňku, resp. kóji, kterou si sami uzamykají. V šatně si žáci nenechávají žádné cenné věci. V prostoru šaten se žáci zdržují jen po dobu nezbytně nutnou.
  7. V průběhu vyučování žáci chodí do šatny jen s učitelem nebo s výslovným dovolením učitele vykonávajícího dohled. Žáci zodpovídají za svěřené skříňky a jsou povinni mít je označené svým jménem.
  8. Žáci zdraví všechny dospělé osoby v areálu školy společensky přijatelným způsobem.
  9. Před začátkem vyučovací jednotky si žák připraví školní potřeby, pomůcky a žákovskou knížku. Po zazvonění se žák zdržuje na jemu určeném místě. Vyučujícího, který vchází do učebny, zdraví tím, že povstane.
  10. Žák dodržuje zasedací pořádek stanovený třídním učitelem.
  11. Žák zodpovídá za svou domácí přípravu na vyučování, zejména přípravu určených školních potřeb a učebních textů a splnění domácích úkolů uložených učiteli. Pokud žák připraven není, omlouvá se na počátku vyučovací hodiny vyučujícímu. Kontrolu domácí přípravy provádí rodiče.
  12. Žák zodpovídá za čistotu a pořádek svého pracovního místa a podílí se na udržování pořádku a čistoty učebny a ostatních prostor školy. Za pořádek v učebně, včetně mytí tabule, je odpovědna služba určená třídním učitelem.
  13. Žáci se o přestávce chovají tak, aby neničili školní majetek, neohrožovali zdraví své ani svých spolužáků. Nesmí přistupovat k oknům, otevírat je, vyklánět se z nich a je přísně zakázáno vyhazovat jakékoliv předměty z oken, případně pokřikovat.
  14. Žák je povinen, je-li svědkem úrazu jiné osoby, o vzniklé situaci neprodleně informovat pedagoga vykonávajícího dohled, popřípadě kteréhokoliv zaměstnance školy či jinou dospělou osobu. Žák je dále povinen zajistit, a popřípadě poskytnout jí okamžitě první pomoc dle svých schopností a možností.
  15. Je-li žák svědkem nevhodného chování ze strany jiných žáků či dospělých osob, oznámí to bez prodlení vyučujícímu, který vykonává dohled.
  16. Nalezenou věc odevzdá žák neodkladně v kanceláři školy.
  17. Učebnice a veškeré školní pomůcky, které jsou žákům školou zapůjčeny k užívání, udržuje žák v náležitém pořádku. Při poškození nebo ztrátě zapůjčených učebnic či školních pomůcek bude od žáka ze strany školy požadována příslušná finanční náhrada dle vnitřního předpisu stanoveného ředitelem školy. Takto vybrané finanční prostředky budou školou použity na nákup nových učebnic.
  18. V prostorách tělocvičny, školního hřiště, odborných učeben a pracoven se žáci řídí řády těchto prostor školy. S pravidly provozu a chování v daných prostorech seznámí žáky příslušní vyučující na začátku školního roku.
  19. Způsobí-li žák jakoukoliv škodu na zařízení, vybavení nebo majetku školy, oznámí tuto skutečnost neodkladně třídnímu učiteli nebo jinému zaměstnanci školy. Jde-li o úmyslně způsobenou škodu, jsou zákonní zástupci žáka povinni škodu na vlastní náklady a v co nejkratší době odstranit nebo opravu či náhradu škody v plné míře uhradit.
  20. Žákům se nedoporučuje nosit do školy cenné předměty. Za případnou ztrátu škola neručí.
  21. Žák nosí do školy jen ty předměty a věci, které souvisí s vyučováním nebo které určil vyučující. Je nepřípustné nosit do školy věci ohrožující zdraví (nože, zápalky, chemikálie,..) nebo výrobky, které nezletilým zakazuje zákon (tabákové výrobky, alkohol, návykové látky,..) nebo věci určené ke směně a obchodu.
  22. Každý žák pracuje samostatně a poctivě. Za přestupek se považuje napovídání, opisování a vyrušování při vyučování.
  23. Lhaní, podvody, či krádeže jsou považovány za závažné přestupky proti školnímu řádu.
  24. Během vyučování nesmí žák bez svolení pedagogického pracovníka opustit školní budovu nebo určené pracoviště.
  25. Žáci nemají přístup do sborovny školy.
  26. Žáci dodržují zásady hospodárnosti (šetří vodou, el. energií, při manipulaci s pomůckami, materiálem).
  27. Po skončení vyučování žáci odcházejí v doprovodu příslušného učitele do školní jídelny a do šatny. V prostoru šaten se po vyučování zdržují jen po dobu nezbytně nutnou na převlečení. Po odchodu ze školy je žákům zakázáno svévolně vstupovat do prostoru školních budov, na školní dvůr a zahradu. Vstup na školní hřiště je povolen jen v doprovodu vyučujícího a za účelem sportování!
  28. Na činnost odpoledních zájmových kroužků či na domluvené konzultace s vyučujícími žáci čekají na určeném místě (školní klub, vestibul školy)
  29. Na sportovních a kulturních akcích pořádaných školou i v době mimo vyučování se žáci chovají tak, aby reprezentovali dobře svou školu, obec i rodinu.
  30. Je zakázáno kouření žáků v budově školy i v okolí školy, používání návykových látek, hra hazardních her o peníze. Do školy se nesmí nosit vyšší finanční částky, nebezpečné předměty (nůž, případně zbraň, drogy, paralytické plny aj., věci které nesouvisí s výukou a které ohrožují zdraví žáků). Návykovou látkou se rozumí alkohol, psychotropní látky a ostatní látky způsobilé nepříznivě ovlivňovat psychiku člověka nebo jeho ovládací a rozpoznávací schopnost nebo sociální chování. Vnášení, držení, distribuce a zneužívání návykových látek je v prostorách školy a při akcích pořádaných školou přísně zakázáno. Porušení tohoto zákazu bude klasifikováno jako hrubý přestupek. V této souvislosti ředitel školy využije všech možností daných mu příslušnými zákony včetně možnosti dát podnět k zahájení trestního stíhání osob, které se na porušení tohoto zákazu podílely. Ředitel školy nebo jím pověřený pracovník bude informovat zákonné zástupce žáků, u nichž bylo zjištěno porušení tohoto zákazu, o zjištěních v tomto směru, a zároveň seznámí s možnostmi odborné pomoci.
  31. Projevy šikanování mezi žáky, tj. násilí, omezování osobní svobody, ponižování apod., kterých se dopouštějí jednotliví žáci nebo skupiny žáků vůči jiným žákům nebo skupinám (zejména v situacích, kdy jsou takto postižení žáci mladší a slabší) jsou v prostorách školy a při školních akcích přísně zakázány a budou považovány za hrubý přestupek proti školnímu řádu. Podle okolností uváží ředitel školy možnost dalšího postihu žáků, kteří tento zákaz přestoupí a bude o zjištěních informovat jejich zákonné zástupce.
  32. Za jistých okolností může být žákovi nařízeno, aby absolvoval další vyučovací hodiny nebo jejich část mimo daný rozvrh (tzv. nechání po škole) V tomto případě musí být o mimořádném opatření prokazatelně předem informován zákonný zástupce žáka.
  33. Není zakázáno nosit do školy mobilní telefon. V době vyučování je však výslovně zakázána jakákoliv manipulace s mobilním telefonem telefon musí být vypnutý a uložený v aktovce u lavice tak, aby ho mohl žák sám opatrovat proti krádeži.

← Zpět na obsah školního řádu

Základní škola Liberec
U školy 222/6
„Sportem ke zdraví, školou k vědění a poznání”